koronavirusAvrupa’da Naziler’e karşı kazanılan zaferin 75. yıldönümü kutlamaları buruk geçiyor

Nazi Almanyası'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet güçleri karşısındaki yenilgisinin 75. yıldönümü birçok Avrupa ülkesinde kısıtlı etkinlikler ile kutlanacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Nazi Almanyası’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet güçleri karşısındaki yenilgisinin 75. yıldönümü birçok Avrupa ülkesinde kısıtlı etkinlikler ile kutlanacak.

Nazi Almanya’sının yenilgisini genelde kutlamayan Almanya bu yıl hem yenilgi hem kurtuluş anlamına gelen 8 Mayıs’ı tatil günü ilan etti. Alman hükümeti bu yıl bin 600 konuğun katılması beklenen büyük bir tören düzenlemeyi planlıyordu ancak etkinlikler Covid-19 nedeniyle iptal edildi. Buna benzer bir tören en son Almanya’da 8 Mayıs 1995 yılında görülmüştü.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, soykırımda ölen 6 milyon Yahudiyi anmak için kurbanlar için çiçek bırakıp saygı duruşunda bulunacak.

İngiltere ‘Gaziler Geçit Töreni’ni’ iptal ederken Fransa’da da kutlamalar büyük ölçüde kısıtlandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ‘Arc de Triomphe’deki anma törenine katılmadan önce başkent Paris’teki General Charles de Gaulle heykelini ziyaret edecek.

Avrupa’da birçok ülke kısıtlamaları gevşetiyor

Avrupa genelinde birçok ülke dükkan ve okulların yeniden açılmasına izin vererek kısıtlamaları gevşetiyor.

İtalya hükümeti 18 Mayıs’tan itibaren halkın yeniden kiliselere gitmesine izin verecek. Norveç’te ise 1 Haziran’dan itibaren barların açılması kararlaştırıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un pazar günü konuya yönelik açıklama yapması bekleniyor.

Durumu en iyi kontrol eden Avrupa ülkeleri arasında bulunan Almanya’da ise kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor. Fransa da bu yönde adımlar atıyor.

İkinci dünya savaşından bu yana en büyük ekonomik kriz ile karşı karşı karşıya bulunan Avrupa’da Covid-19 nedeniyle 277 bin kişi hayatını kaybetti, 3 milyon 700 bin kişi virüs kaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık