AktüelEkolojiYaşamAvrupa’da hava kirliliği 422 bin erken ölüme yol açtı

Avrupa Çevre Kurumu (AÇK), Avrupa’da yılda 422 bin dolayında kişinin partikül kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı. AÇK, 2018 yılı raporunu açıkladı. Rapor, 2016’da Avrupa’daki 2.500’ü aşkın gözetim istasyonu verilerine dayanıyor. AÇK, Avrupa Birliği’ndeki kent nüfusunun yüzde 6’sının, belirlenen Avrupa sınırlarının üstünde partikül düzeylerine maruz kaldığını tahmin ediyor. Anca Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğine ilişkin belirlediği daha sıkı sınırlar üzerinden değerlendirme yapıldığında, AB’deki kent nüfusunun yüzde 74’ü yüksek partikül yoğunlaşmasına maruz kalıyor. Avrupa Çevre Kurumu, “Bu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 29, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Çevre Kurumu (AÇK), Avrupa’da yılda 422 bin dolayında kişinin partikül kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.

AÇK, 2018 yılı raporunu açıkladı. Rapor, 2016’da Avrupa’daki 2.500’ü aşkın gözetim istasyonu verilerine dayanıyor.

AÇK, Avrupa Birliği’ndeki kent nüfusunun yüzde 6’sının, belirlenen Avrupa sınırlarının üstünde partikül düzeylerine maruz kaldığını tahmin ediyor. Anca Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğine ilişkin belirlediği daha sıkı sınırlar üzerinden değerlendirme yapıldığında, AB’deki kent nüfusunun yüzde 74’ü yüksek partikül yoğunlaşmasına maruz kalıyor.

Avrupa Çevre Kurumu, “Bu partikül yoğunlaşması, 2015 yılında 41 Avrupa ülkesinde yaklaşık 422 bin kişinin erken ölümüne yol açtı” dedi. Avrupa Birliği’nin 28 ülkesi baz alındığında aynı yıl erken ölümlerin 391 bin olduğu belirtildi.

Bununla birlikte 1990’lı yıllardan bu yana partiküllerden kaynaklı erken ölümlerin yılda yarım milyon azaldığı da not edildi.

Kurumun Yürütme Müdür Hans Bruyninckx, “Atmosfer kirliliği görünmez bir katildir ve nedenlerine karşı koymak için çabalarımızı yoğunlaştırmamız gerekiyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık