koronavirusAvrupa tarihinin en büyük aşı kampanyası başladı

Avrupa Birliği'nin 27 üyesinde Covid-19'a karşı aşılama başladı. 450 milyon nüfuslu AB'nin hedefi, 2021 sonuna kadar tüm yetişkinlere aşı yapılması.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 27, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Avrupa Birliği’nin 27 üyesinde Covid-19’a karşı aşılama başladı. 450 milyon nüfuslu AB’nin hedefi, 2021 sonuna kadar tüm yetişkinlere aşı yapılması.

Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üyesinde korona virüsüne karşı aşılama bugün başladı. Avrupa tarihinin en büyük aşılama kampanyası, AB içinde koordineli olarak yürütülüyor.

450 milyon kişinin yaşadığı AB’de, 2021 sonuna kadar tüm yetişkinlere aşı yapılması planlanıyor. AB, farklı tedarikçilerden iki milyar dozun üzerinde aşı almayı garantilemişti. Pfizer/BioNTech aşısı ile başlayan kampanya çerçevesinde, sağlık çalışanları ve yaşlılar gibi risk altındaki gruplara öncelik verilecek. Aşılama sıralamasına, Brüksel değil yerel hükümetler karar verecek. İlk teslimatların ise şu an için her ülke için 10 bin doz ile sınırlı olduğu belirtiliyor.

Programı koordine eden Avrupa Komisyonu’nun Başkanı Ursula von der Leyen, “Zorlu bir yılın ardından yeni bir sayfa açmaya başlıyoruz. Aşı, pandemiden çıkışın kalıcı yolu” dedi. 

Çek Cumhuriyeti’nde ilk aşılardan birini Başbakan Andrej Babis yaptırırken, Almanya’da ilk dozlar bakım evlerinde uygulandı. Macaristan ise AB içi koordinasyonu beklemeyerek aşılama programına dün başlamıştı.

Avrupa Birliği’nde, şu ana dek en az 16 milyon korona virüsü vakası tespit edildi; en az 336 bin kişi Covid-19 nedeniyle öldü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık