AktüelKıbrıs SorunuAvrupa Sol Partisi Maraş’ın açılmasını hukuk dışı olarak niteledi

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin internet üzerinden gerçekleştirilen genel kurulunda Maraş ile ilgili ortak karar tasarısının oy birliği ile kabul edildiğini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 12, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin internet üzerinden gerçekleştirilen genel kurulunda  Maraş ile ilgili ortak karar tasarısının  oy birliği ile kabul edildiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, AKEL, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Avrupa Sol Partisi’nin Genel Kurul’una kapalı Maraş ile ilgili ortak karar tasarısı sundu, tasarı oy birliği ile kabul edildi.

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu toplantılara partiyi temsilen katılan Murat Kanatlı yazılı açıklama ile  kapalı Maraş hakkında alınan kararı aktardı.

Buna göre, Maraş’ın açılması hukuk dışı olarak nitelendirildi, bunun BM Güvenlik Konseyi ile Avrupa Parlamentosu kararlarının ve uluslararası hukukun ihlali olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin Maraş’a hukuk dışı şekilde nüfus yerleştirilme hedefinde olduğu belirtildi. Ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs sorununda bütünlüklü çözüm perspektifini baltaladığı ifade edilerek, kktc kınandı.

Garantiler ‘yabancıların çağdışı rejimi” ifadesiyle nitelendirilerek, Kıbrıs’ın askersizleştirilmesi Kıbrıslıların insan haklarının ve özgürlüklerinin güvence altına alınması için BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi Kıbrıs’ta siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyona dayalı çözüme destek belirtildi.

Kıbrıs’taki çözümün Doğu Akdeniz ve Orta Doğu gibi çalkantılı bölgedeki sorunların çözümüne de katkıda bulanacağı ifade edilirken, “Olası çözüm, Kıbrıs’ı Avrupa ve bölge arasında barış köprüsüne dönüştürecek” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık