AktüelEkonomi PolitikİnsanPolitikaYaşamAvrupa Parlamentosu’ndan interseks kararı

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 15, 2019
Djumba Hotel & Cafe

İntersekslerin insan haklarıyla ilgili karar, Avrupa Parlementosu’ndan geçti.

Tüzüğün geçmesiyle, Avrupa Parlementosu ülkemizde de yaygın olarak uygulanan, cinsiyet “normalleştirme” ameliyatlarını kınadı ve Üye Devletler’in intersekslerin vücutsal bütünlüklerini korumak için gerekli yasal düzenlemeleri en kısa sürede hayata geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Ayrıca Avrupa Birliği’nde interseklerin çoklu ayrımcılık ve şiddete maruz kaldıklarını kabul eden tüzük metni, bu meseleleri çözmek için Avrupa Komisyonu ve Üye devletlere gerekli yasal düzenlemeyi oluşturmaları için çağrıda bulundu.

İnterseks nedir?

İnterseksüellik, hem erkeksi hem de kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip olan insanların durumunu belirtir. İnterseksüel olmak için çift cinsiyetli olmak gerekmez.

Birey içinde hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabilir ve her iki cinse de duygusal ve/veya cinsel bir çekim hissedebilir.

İlgili kararı dün Kuir Kıbrıs sosyal medya hesabından paylaştı.

Kuir Kıbrıs Derneği – Queer Cyprus Association

Bugün (14.02.2019), İntersekslerin insan haklarıyla ilgili karar, Avrupa Parlementosu’ndan geçti. Tüzüğün geçmesiyle, Avrupa Parlementosu ülkemizde de yaygın olarak uygulanan, cinsiyet…

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©