AktüelDünyaAvrupa Parlamentosu yeni başkanını seçti: David Sassoli

Avrupa Parlamentosu (AP), İtalyan sosyalist David Sassoli’yi yeni başkan seçti. Demokrat Partiden milletvekili olan Sassoli, eski muhafazakar başkan Antonio Tajani’nin yerine geçti. Eski gazeteci olan merkez sol adayı, oylamanın ikinci turunda 345 oy alarak seçimi kazandı. Sassoli’yi 160 oyla sağcı aday Jan Zahradil ve 119 oyla Green Ska Keller izledi. Avrupa Konseyi liderleri hafta başında yaptıkları 3 günlük zirvede hazırlanan çalışma planının parçası olarak, AP başkanının sosyalist olmasını önermişti. Sassoli iki buçuk yıl görevde kalacak....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 3, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Avrupa Parlamentosu (AP), İtalyan sosyalist David Sassoli’yi yeni başkan seçti.

Demokrat Partiden milletvekili olan Sassoli, eski muhafazakar başkan Antonio Tajani’nin yerine geçti.

Eski gazeteci olan merkez sol adayı, oylamanın ikinci turunda 345 oy alarak seçimi kazandı. Sassoli’yi 160 oyla sağcı aday Jan Zahradil ve 119 oyla Green Ska Keller izledi.

Avrupa Konseyi liderleri hafta başında yaptıkları 3 günlük zirvede hazırlanan çalışma planının parçası olarak, AP başkanının sosyalist olmasını önermişti.

Sassoli iki buçuk yıl görevde kalacak. Bunun ardından parlamentonun merkez sağ grubu EPP’yle yapılan bir anlaşma uyarınca görevini devredecek.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) liderleri bölgelerin önerilen çalışma planındaki zayıf temsiliyeti nedeniyle başkanın Orta ve Doğu Avrupa’dan seçilmesini tavsiye etmişti. Ancak bu gerçekleşmedi: Sassoli, AP başkanı seçilen 7. İtalyan oldu.

Sosyalist başkan, seçimin ardından yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Yaşananların omuzlarımıza büyük sorumluluklar yüklediği yeni bir parlamenter döneme giriyoruz. Birliği kuran atalarımızın yolundan gitmeliyiz. Onlar; barışı, demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı ve eşitliği bir araya getirebilecek bir proje inşa etmek için savaşlara neden olan düşmanlıktan ve milliyetçilikten vazgeçmişti.

Avrupa demokrasisinde başat rol oynaması için AP’nin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Sassoli sözlerini şöyle sürdürdü:

Avrupa Parlamentosu, Avrupa yurttaşlarının bağımsızlığının garantisidir. Yurttaşlar kendi tarihlerini sadece kendileri yazabilir. Kimse onların yerini alamaz ve konumunu gasp edemez.

Kaynak: independetturkish

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©