AktüelPolitikaAvrupa Parlamentosu Sol Grubu: “Federasyon mücadelesi verenlerin yanındayız.”

AP üyesi Niyazi Kızılyürek’in de yer aldığı Sol Grup, AB’nin Türkiye yaptırımları konusunda bir değerlendirme yayınladı. Açıklamada, “Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, Kıbrıs’ta her iki toplumda şovenizme ve bölünmeye karşı çıkan, iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon mücadelesi verenlerin yanındadır. Kıbrıslıların barışa, AB’nin de bir başarı hikâyesine ihtiyacı vardır” ifadelerine yer verildi. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı işlenen çifte suç, Yunan Junta ve EOKA B’nin faşist darbesi ve ardından gelen Türkiye’nin yasadışı işgalinden bu yana 45 yıl geçti....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 22, 2019
Djumba Hotel & Cafe
AP üyesi Niyazi Kızılyürek’in de yer aldığı Sol Grup, AB’nin Türkiye yaptırımları konusunda bir değerlendirme yayınladı.
Açıklamada, “Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, Kıbrıs’ta her iki toplumda şovenizme ve bölünmeye karşı çıkan, iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon mücadelesi verenlerin yanındadır. Kıbrıslıların barışa, AB’nin de bir başarı hikâyesine ihtiyacı vardır” ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı işlenen çifte suç, Yunan Junta ve EOKA B’nin faşist darbesi ve ardından gelen Türkiye’nin yasadışı işgalinden bu yana 45 yıl geçti. 45 yıl sonra Kıbrıs, ne yazık ki halâ bölünmüş bir ülkedir ve Türkiye, devletlerin egemenliği ve toprak bütünlüğü gibi uluslararası hukukun temel ilkelerini ihlâl ederek, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının %37’sini yasadışı bir şekilde işgal etmeye devam etmektedir. Sonuç olarak, Kıbrıs halkı insan haklarının bariz bir şekilde ihlal edilmesinin acısını çekmeye devam ediyor.

Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler, aradan geçen bunca zaman içerisinde vatanlarının yeniden birleşmesi için mücadele etmeye devam ettiler. Avrupa Birleşik Sol-Nordik Yeşil Sol (GUE/NGL), adanın özgürlüğü ve yeniden birleşmesi için verdiği mücadelede Kıbrıs Halkı ile; Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ile dayanışma içerisindedir. Bu özgürlük mücadelesi ancak Türkiye’nin askeri işgalinin sona ermesi, anakroniktik garanti sisteminin, müdahale hakkının kaldırılması ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dönüşmesi ile başarılı bir sonuca ulaşabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Özel Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı sondajları nedeniyle bir kez daha gerginlik yaşanması, Kıbrıs sorununun kapsamlı bir antlaşma çerçevesinde çözümünün bir zorunluluk olduğunu göstermektedir.

AB yalnızca söylemde değil, aynı zamanda Ankara’yı sorumluluğuyla yüzleşmeye zorlayacak inisiyatiflerle de Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs halkıyla gerçekten dayanışma içinde olmalıdır.

Türkiye’ye yasadışı eylemlerine son vermesi için gerçek baskı yapılmalıdır. Bu Kıbrıs’ta her iki tarafı da Kıbrıs sorununun çözümü için müzakere etmeye teşvik edecektir. Kıbrıs sorununun çözümü ile tüm karasuları ve doğal kaynaklar federal düzeyde, iki toplumun kendi aralarındaki anlaşmalarına dayalı olarak paylaşılacağından, doğal kaynaklar ve deniz hukuku ile ilgili diğer meselelere de kalıcı çözüm getirilecektir. Böylelikle Türkiye ile ortaya çıkabilecek sonraki anlaşmazlıklar diyalog yoluyla BM Denizler Kanunu uyarınca çözülecektir.

BM Genel Sekreteri tarafından sunulan raporlardan ortaya çıktığı üzere, Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakereler iki yıl önce çok ileri bir aşamaya ulaşmıştı. Müzakereler, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu çerçevede, çözümün uygulanmasına ilişkin gayrı resmî belge temelinde ve kaydedilen yakınlaşmalar dikkate alınarak Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmelidir.

Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, Kıbrıs’ta her iki toplumda şovenizme ve bölünmeye karşı çıkan, iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon mücadelesi verenlerin yanındadır. Kıbrıslıların barışa, AB’nin de bir başarı hikâyesine ihtiyacı vardır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©