AktüelDünyaAvrupa Konseyi: Erdoğan’ın sözleşmeden çekilmesinden üzüntü duyuyoruz

Avrupa Konseyi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Konseyi liderleri, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden çekilmesine üzerine yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını yürüten Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rik Daems ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić tarafından yapıldı.

Türkiye’nin 10 yıl önce anlaşmayı parlamentosunda onaylayarak kabul eden ilk Avrupa Konseyi ülkesi olduğunun anımsatıldığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ülkede geniş destek bulan sözleşmeden herhangi bir parlamento tartışması olmaksızın çekilme kararı almış olmasından büyük üzüntü duyuyoruz” denildi.

Açıklamada, “Sözleşmenin amacının kadına yönelik şiddeti önlemek, mağdurları korumak ve failleri kovuşturmak olduğunu hatırlıyoruz. Sözleşme kadınların temel bir insan hakkı olan şiddetten uzak bir yaşam hakkını savunmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Yazılı açıklamada, “Sözleşmeden ayrılmak, Türkiye’yi ve Türk kadınlarını şiddetle mücadelede hayati bir araçtan mahrum bırakacaktır. Bu nedenle Türk yetkilileri İstanbul Sözleşmesi’nin getirdiği kadınları şiddetten korumaya yönelik uluslararası sistemi zayıflatmamaya çağırıyoruz” denildi.

Avrupa Birliği (AB) de Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki göstermiş,. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell “Türkiye’yi kararından dönmeye çağırıyoruz” demişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık