AktüelDünyaAvrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı: Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı oldu. Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oturumda 383 oy alan Leyen, seçilmek için alması gereken 374 oydan sadece 9 fazla kişinin desteğini alabildi. Parlamento’da 327 vekil Leyen’e karşı oy verirken, 22 kişi çekimser kaldı. Eski Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in yerini alacak Ursula von der Leyen, beş yıl boyunca bu görevi yürütecek. Sonuçların belli olmasının ardından açıklamada bulunan Leyen, “Bana duyduğunuz güven, Avrupa’ya duyduğunuz...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 17, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı oldu.

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oturumda 383 oy alan Leyen, seçilmek için alması gereken 374 oydan sadece 9 fazla kişinin desteğini alabildi. Parlamento’da 327 vekil Leyen’e karşı oy verirken, 22 kişi çekimser kaldı.

Eski Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in yerini alacak Ursula von der Leyen, beş yıl boyunca bu görevi yürütecek.

Sonuçların belli olmasının ardından açıklamada bulunan Leyen, “Bana duyduğunuz güven, Avrupa’ya duyduğunuz güvendir. Benim görevim şimdi başlıyor. Hep beraber daha yapıcı bir şekilde çalışalım.” dedi.

Merkel: İnanmış bir Avrupalı göreve seçildi

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, siyasette uzun yıllar beraber çalıştığı Leyen’i yeni görevi için tebrik etti.

Merkel, “Bu sonuçtan memnunum çünkü ikna kabiliyeti olan ve inanmış bir Avrupalı, Avrupa Komisyonu Başkanı seçildi. Uzun yıllar yanımda çalışan bir bakanı kaybetmiş olsam da Brüksel’de yeni bir partner kazandım.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık görevinden yarın istifa edecek

Almanya Savunma Bakanlığı görevini yürüten Von der Leyen, çarşamba günü istifa edeceğini açıkladı.

Leyen oylama öncesinde Twitter’dan yaptığı açıklamada “Avrupa Parlamentosu’ndan güven oyu isteyeceğim. Sonuç ne olursa olsun, Avrupa’ya tüm gücümle daha iyi hizmet edebilmek için çarşamba günü Savunma Bakanı olarak görevimi bırakacağım.” diye yazmıştı.

Leyen kimdir?

1958 Belçika doğumlu Leyen, ekonomi bölümünde başladığı eğitim hayatını hekim olarak tamamladı. Bir süre kadın hastalıkları uzmanı ve öğretim görevlisi olarak çalışan Leyen 1999 yılında Almanya’da aktif siyasete adım attı.

Leyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi.

Tıp profesörü Heiko von der Leyen ile evli olan Ursula von der Leyen, 7 çocuk annesi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık