AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerAvrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: İki devletten söz edenler AB’ye sormadılar

"Beşli konferansta mümkün olan çözümler üzerinde odaklanılacak"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 31, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas “Herkes iki devletten söz ediyor. İki devletten söz edenler AB’ye sormadılar” dedi.

Shinas Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan haftalık Kathimerini’ye verdiği röportajda, AB açısından murat edilenin, yeniden birleşmiş Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk andan itibaren AB ve Euro Bölgesi üyesi bir devlet olması olduğunu söyledi, şunları ekledi:

“Dolayısıyla özellikle hükümet ve siyasi faaliyetler alanlarında AB mevzuatı ve yetkilerinin olduğu Avrupa yazılımı işlemeli. Bu tek yoldur ve Avrupa bunda ısrar edecek, bu temel ilkeye ters düşecek herhangi bir çözümden kaçınılması için müdahil olacak. Hem Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem de dostum (Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı) Nikos Hristodulidis ile görüştüm ve dinamiğin olumlu geliştiğini saptadım.”

Shinas, temaslarının, gayriresmî beşli konferansta mümkün olan çözümler üzerinde odaklanılacağını gösterdiğini belirterek “Yaratıcı çözümler değil gerçekçi senaryo yönünde bir anlayış olduğunu da saptadım” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık