AktüelEkolojiAvrupa kıtasının en sıcak yazı bu yıl yaşandı

Copernicus İklim Değişikliği Servisi verilerine göre Avrupa'da bu yaz ölçülen sıcaklık, daha önce en yüksek yaz sıcaklığının kaydedildiği 2010 ve 2018'den 0,1 derece daha yüksekti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği‘ne bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin analizlerine göre, Avrupa’da temmuz ve ağustos aylarında ortalama hava sıcaklığı 1991-2020 ortalamasından yaklaşık 1 derece daha yüksek ölçüldü.

Veriler, bu yaz sıcaklığın daha önce en sıcak yazların kaydedildiği 2010 ve 2018’den 0,1 derece daha yüksek ölçüldüğünü gösterdi.

Ağustos, en sıcak üçüncü ay oldu

Ayrıca, bu yılın ağustos ayı, 2017’nin ağustos ayıyla birlikte en sıcak üçüncü ay olarak kaydedildi. AA’nın aktardığına göre bu yıl ağustos ayı, 1991-2020 ortalamasından 0,3 derece daha sıcak geçti.

Daha önce yapılan açıklamada ise bu yılın temmuz ayının geçtiğimiz temmuz ayıyla birlikte küresel olarak kaydedilen en sıcak üçüncü temmuz olduğu belirtilmişti.

Akdeniz’de rekor seviyeye ulaştı

Avrupa kıtası genelinde sıcaklığın değişkenlik gösterdiği, hava sıcaklığının Akdeniz’de rekor seviyeye ulaşırken kıtanın kuzeyinde ortalamanın altında kaldığı belirtildi. Kıtanın doğusunda da sıcaklık bu yaz ortalamanın üzerinde seyretti.

Copernicus İklim Değişikliği Servisinin verileri karada ölçülen hava sıcaklıklarını gösteriyor. Servis, iklim ortalamalarını hesaplarken Dünya Meteoroloji Örgütünün tavsiyesine uyarak son 30 yıllık dönemi dikkate alıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık