AktüelDünyaAvrupa genelinde manzara: Yeşiller, popülistler ve sosyalistler

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa’daki sandık çıkış anketlerine göre Le Pen’in partisi aşırı sağcı Ulusal Birleşme önde gidiyor. Almanya’da koalisyon partileri Hristiyan Birlik ve Sosyal Demokratlar oy kaybetti, Yeşiller Partisi hızlı bir çıkış yaptı. Macaristan ve Yunanistan’da ise muhafazakarlar önde. AP’de en güçlü grup yine muhafazakârlar oldu Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sağ popülistlerin oylarını artırmalarına rağmen en güçlü grup yine muhafazakâr partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi oldu. Yeşillerin oylarını artırması dikkati çekti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde resmi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 27, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa’daki sandık çıkış anketlerine göre Le Pen’in partisi aşırı sağcı Ulusal Birleşme önde gidiyor. Almanya’da koalisyon partileri Hristiyan Birlik ve Sosyal Demokratlar oy kaybetti, Yeşiller Partisi hızlı bir çıkış yaptı. Macaristan ve Yunanistan’da ise muhafazakarlar önde.

AP’de en güçlü grup yine muhafazakârlar oldu

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sağ popülistlerin oylarını artırmalarına rağmen en güçlü grup yine muhafazakâr partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi oldu. Yeşillerin oylarını artırması dikkati çekti.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde resmi olmayan geçici sonuçlara göre Avrupa Halk Partisi (EPP) 751 sandalyeden 178’ini kazandı. Sosyal Demokratlar 152, Liberaller ise 108 sandalye elde etti. Oylarını artıran Yeşiller 67 sandalye ile parlamentodaki dördüncü grup oldu. Sağ popüliist ve aşırı sağcıların grubu ENF 55, sağ popülist partilerin üye olduğu EFDD ise 53 sandalye kazandı. Avrupa Parlamentosu geçici sonuçları Twitter üzerinden duyurdu.

European Parliament on Twitter

Latest provisional results of the 2019 European elections (for more information check https://t.co/cy2uaAq3bY):

 

Yunanistan’da erken seçimler yapılacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı yenilgiyi kabul ederek, ülkede erken seçimlerin yapılacağını duyurdu. Yunanistan’da erken seçimlerin büyük ihtimalle 30 Haziran 2019 tarihinde yapılması bekleniyor. Tsipras’ın partisi Syriza Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlara göre oyların yüzde 25’ini alarak, Yeni Demokrasi (ND) partisinin arkasında kaldı. Muhafazakâr eğilimli muhalefet partisi ND oyların yüzde 33,5’ini alarak sandıktan birinci çıktı.

Griechenland Alexis Tsipras in Athen (picture-alliance/AP Photo/Y. Karahalis)

Sosyalistler İspanya’da açık ara önde

İspanya’da zafer Sosyalistlerin. Pedro Sanchez liderliğindeki Sosyalist Parti AP seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 33’ünü aldı. Merkez sağ Halk Partisi (PP) ise yüzde 20’de kaldı

Bu sonuçlara göre İspanya’dan AP’ye gidecek 54 temsilcinin 18’i Sosyalist Parti’den olacak.

Göçmen karşıtı Vox partisi ise ilk kez katılığı seçimlerde Brüksel’e 4 ya da 5 temsilci gönderecek.

Katalonya’nın bağımsızlığı tartışmalarından dolayı İspanya’da hapis cezasına çarptırılan ve Belçika’da sürgünde yaşayan Carles Puigdemont da seçimin galipleri arasında. Ancak Puigdemon’un AP’deki koltuğuna oturabilmesi için Madrid’e dönmesi gerekiyor. Puigdemont ile birlikte, hapis cezasına çarptırılan diğer bir Katalan politikacı Oriol Junqueras de AP’ye girmeye hak kazandı.

İtalya’da zafer göçmen karşıtı Salvini’nin

İtalya’da AP seçimlerinin galibi göçmen karşıtı, aşırı sağcı Lig partisi oldu

Matteo Salvini liderliğindeki parti sandık çıkışı anketlerine göre yüzde 26 – 31 oranında oy aldı. Koalisyonun diğer ortağı popülist 5 Yıldız Hareketi ise yüzde 18.5 – 23.0 bandında kaldı.

Diğer yandan muhalefetteki Demokratik Parti’nin 5 Yıldız Hareketi’ni geride bırakarak ikinciliğe yükselmesi dikkat çekti. PD’nin yüzde 20.5-25.0 oranında oy alması bekleniyor.

Almanya’da Yeşiller Rüzgarı…

23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ilk tahmini sonuçlara göre Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarihi bir yenilgiye uğradı. Almanya’da seçimlerde Yeşiller rüzgarı eserken, Alman Hristiyan Birlik Partisi (CDU) ve Alman Sosyal Demokrat Parti’de büyük oy düşüşü yaşanırken, sağcı popülist parti AfD ve Hür Demokrat Parti (Liberaller) oyu artttı. Seçime katılım oranı yüzde 59’a yükselen Almanya’da 2014 seçimlerinde katılım oranı yüzde 48,1 civarındaydı.

İlk kez oy kullananların tercihi Yeşiller Partisi oldu

İlk kez oy kullanananların Yeşillşer Partisi’ni tercih ettiği seçimlerde, ilk belirlemelere göre, koalisyondaki Hristiyan Birlik Partisi (CDU/CSU) oyların yüzde 28,6’sını aldı. CDU/CSU’unun oy kaybının yüzde 6,8 olduğu tahmin ediliyor. Koalisyon ortaklarından Sosyal Demokratlar, geçen seçimlere göre yüzde 12 oy kaybederek, oyların yüzde 15,3’ünü elde etti. Yeşiller oylarını yüzde 10,2 artırarak, yüzde 20,9’a ulaştı.

Sol Parti’nin oyları ise yüzde 2’lik oy kaybı ile yüzde 5,4 oldu. Sağ popülist AfD yüzde 3,8’lik artışla oyların yüzde 10,8’ini aldı. Hür Demokrat Parti (FDP) ise oylarını yüzde 2 artırdı ve oy oranı ilk tahminlere göre yüzde 5,4 olarak belirlendi. Birçok Alman medyası Almanya’da halk partilerinin büyük bir oy kaybına uğradığını yazdı.

Yeşiller Partisi rüzgarı

Yeşiller Partisi Almanya’da yüzde 20,9 oy alaraka ikinci parti durumuna yükseldi. Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kin, milliyetçiliğe karşı Avrupa’yı savunan bir düşüncenin bu seçimlerde galip geldiğini belirterek iklim korumasının en önemli bir konu olduğunu ve bu konuda Avrupa Parlamentosu’nda önemli çalışmalar yapılacağını söyledi.

Polonya ve İspanya’dan ilk tahmini sonuçlar

Polonya’da sandık çıkış anketlerine göre iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) seçimlerden birinci parti olarak çıktı. Ipsos araştırma şirketinin verilerine göre, PiS’in oyların yüzde 42,4’ünü aldığı tahmin ediliyor. Buna göre, Jaroslaw Kaczynski liderliğindeki muhafazakâr çizgideki partinin, Avrupa Parlamentosu’nda Polonya’nın 52 sandalyesinden 24’ünü alması bekleniyor. Muhalif Avrupa Koalisyonu oyların yüzde 39,1’ini aldı. Avrupa Koalisyonu’nun ise 22 sandalye kazandığı tahmin ediliyor. Üçüncü parti oyların yüzde 6,6’sını alan liberal sol eğilimli Wiosna (İlkbahar) partisi oldu.

İspanya’da ise Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) önde gidiyor. Sandık çıkış anketlerine göre, PSOE oyların yaklaşık yüzde 28’ini alarak Avrupa Parlamentosu’nda 18 sandalye kazandı. 2014 seçimlerinde partinin vekil sayısı 14 olmuştu. İspanya’da merkez sağ eğilimli Halk Partisi (PP) ise oy kaybına uğrayarak, oyların yüzde 17’sini aldı. PP’nin 11 sandalye kazandığı tahmin ediliyor. Aşırı sağcı Vox’un oyları sandık çıkış anketlerine göre yüzde 6,5 civarında kaldı. Partinin 4 ile 5 vekil çıkartması bekleniyor.

Macaristan’da Orban birinci

Macaristan’da Başbakan Viktor Orban’ın Fidesz partisi ilk tahminlere göre en güçlü parti konumunda. Nezepont anket şirketinin açıkladığı ilk sonuçlara göre iktidardaki Fidesz partisi oyların yüzde 56’sını alarak açık farkla önde bulunuyor.

Yunanistan’da muhafazakarlar önde

Yunanistan’da ilk tahmini sonuçlara göre Yeni Demokrasi partisi (ND) seçimleri önde götürüyor. Özel SKAI televizyonuna göre, partinin oylarının yüzde 32 ile 36 arasında olduğu tahmin ediliyor. ND’nin 2014’teki oy oranı yüzde 22,7 idi.

İktidardaki Başbakan Alexis Tsipras’ın partisi Syriza ise geçen AP seçimlerine kıyasla oyunu 0,4 artırsa da oyları yüzde 25 ile 29 arasında kaldı. Ilımlı sol eğilimli olarak görülen Değişim Hareketi KINAL’ın oylarının yüzde 7 ile 9 civarında olacağı tahmin ediliyor. Aşırı sağcı Altın Şafak’ın oyları ise yüzde 5 ile 7 arasında kaldı.

Fransa’da aşırı sağ zaferini ilan etti

Fransa’da sandık çıkışı anketlerine göre aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi “Rassemblement national” (Ulusal Birlik) yüzde 23.2 oy oranıyla ilk sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi LREM ise yüzde 21.9 ile ikinci sırada kaldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından basının karşısına geçen Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı Macron’a çağrıda bulunarak parlamentoyu feshedip erken seçime gidilmesini istedi

Fransa seçimlerinde tıpkı Almanya’da olduğu gibi Yeşiller sürpriz bir sonuç elde etti. Yüzde 12.8 oy olan Yeşiller, merkez sağ Cumhuriyetçileri (yüzde 8.3) geride bıraktı. Sosyalist Parti ise yüzde 6.7 oranında oy aldı.

Avusturya: Aşırı sağcı parti 3. sırada

Seçimde sandık çıkışı anket sonuçlarına göre Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34.5 oy aldı.

Seçime katılım oranı attı

AP seçimlerinde birçok ülkede 2014’e göre katılım oranında artış dikkat çekti. Katılım oranı AB genelinde yüzde 51’i geçerken, son 20 yılın en yüksek katılım oranı kayıtlara geçti. Almanya, Fransa, İspanya ve Polonya gibi ülkelerde seçime katılım oranları yükseldi. 2014’te katılım yüzde 42 civarında kalmıştı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandık çıkış anketleri ve ilk tahminlere göre sandalye dağılımı:

Avrupa Halk Partisi (EPP): 173 sandalye (-44)

Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifak Grubu(S&D) : 148 sandalye (-38)

Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE): 79 sandalye (+11)

Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı (Yeşiller/EFA Grubu): 68 sandalye (+16)

Avrupa Birleşik Solu (GUE/NGL): 46 sandalye (-6)

Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular İttifakı (ECR):  62 sandalye (-14)

Avrupa Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu (EFDD): 57 sandalye (+16)

Avrupa Uluslar ve Özgürlük Grubu (ENF): 59 sandalye (+22)

Diğer: 59 sandalye (+38)

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık