AktüelEkolojiAvrupa Adalet Divanı’ndan Avrupa’nın En Eski Ormanı Bialowieza İçin Karar

Avrupa Adalet Divanı, Polonya hükümetinin ülkedeki 10 bin yıllık Bialowieza ormanında ağaç kesimini acilen yasaklaması yönünde karar verdi. BBC Türkçe’nin haberine göre Polonya hükümetinin geçen yıl Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen Bialowieza’da ağaç kesim kotasını üç kat artırması tepki çekmişti. UNESCO, Avrupa Birliği ve çevre örgütleri hükümetin kararını protesto etmişti. Avrupa Komisyonu Varşova’ya karşı hukuki yollara başvurarak, Avrupa Adalet Divanı’ndan Polonya’da geçici yasak uygulanmasını istedi. Bialowieza Ormanları Avrupa’nın en eski ormanı UNESCO verilerine göre:...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 29, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Adalet Divanı, Polonya hükümetinin ülkedeki 10 bin yıllık Bialowieza ormanında ağaç kesimini acilen yasaklaması yönünde karar verdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Polonya hükümetinin geçen yıl Avrupa’nın en eski ormanı olarak bilinen Bialowieza’da ağaç kesim kotasını üç kat artırması tepki çekmişti.

UNESCO, Avrupa Birliği ve çevre örgütleri hükümetin kararını protesto etmişti.

Avrupa Komisyonu Varşova’ya karşı hukuki yollara başvurarak, Avrupa Adalet Divanı’ndan Polonya’da geçici yasak uygulanmasını istedi.

Bialowieza Ormanları

Avrupa’nın en eski ormanı

UNESCO verilerine göre:

142 bin hektarlık orman, sulak alan ve nehirler

%17 koruma altındaki, ağaç kesmenin yasadışı olduğu alanın oranı

59 memeli hayvan türü (Avrupa bizonu,vaşak, kurtlar vb)

250 kuş türü

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

10 bin yıllık orman, az bulunan bizonlar ve kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Polonya Çevre Bakanı Jan Szyszko, ağaç kesmenin kabuk böceği istilasının önüne geçebileceğini gerekçe gösterirken, Avrupa Komisyonu ise, kesimlerin nesli tükenmekte olan canlılar için risk yarattığını belirtiyor.

ağaç kesen adamAFP

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki orman, Polonya ile Belarus arasındaki sınır boyunca uzanıyor.

ClientEarth çevre örgütü karardan memnuniyetlerini “ağaç kesme, bu paha biçilemez doğada ciddi ve geri dönülemez hasarlar bırakır” sözleriyle dile getirdi.

AB’nin tarihinde bu gibi acil önlemler, doğanın korunması amacıyla şu ana dek sadece üç kez alındı.

Polonya hükümeti karara uymadığı takdirde ülke, AB yasalarıyla ciddi bir zıtlaşma yaşayabilir.

Polonya, Avrupa Komisyonu’nun açtığı davayı kaybederse milyonlarca euro ceza ödeyecek.

Yasağın devam edip etmeyeceğine, mahkeme önümüzdeki aylarda karar verecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık