AktüelİnsanAvrupa Adalet Divanı Almanya’nın vize kararını haklı buldu

Avrupa Adalet Divanı, Türkiyeli ailenin birarada yaşama isteğine izin vermeyen Almanya’nın kararını haklı buldu. Türkiyeli kadının, eşinin yanına gelmek için yaptığı başvurular Almancası yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedilmişti. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa Adalet Divanı, Almanya’nın prensipte Avrupa Birliği hukukuna aykırı davranmadığına hükmetti. Lüksemburg’daki mahkeme, göçün kontrolü amacını taşıması şartı ile bu uygulamanın geçerli sayılabileceğini belirtti. Almanya’nın Stuttgart kentindeki resmi makamlar, yeterli Almanca bilgisine sahip olmaması ve geçerli vizesinin bulunmamasını gerekçe göstererek Türk...
Reşat Şaban Reşat ŞabanAğustos 8, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Avrupa Adalet Divanı, Türkiyeli ailenin birarada yaşama isteğine izin vermeyen Almanya’nın kararını haklı buldu. Türkiyeli kadının, eşinin yanına gelmek için yaptığı başvurular Almancası yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa Adalet Divanı, Almanya’nın prensipte Avrupa Birliği hukukuna aykırı davranmadığına hükmetti. Lüksemburg’daki mahkeme, göçün kontrolü amacını taşıması şartı ile bu uygulamanın geçerli sayılabileceğini belirtti.

Almanya’nın Stuttgart kentindeki resmi makamlar, yeterli Almanca bilgisine sahip olmaması ve geçerli vizesinin bulunmamasını gerekçe göstererek Türk kadının talebini reddetmiş, konu Leipzig’deki Federal İdari Mahkeme’ye taşınmıştı. Federal İdari Mahkeme’nin, davayı incelemesi için dosyayı ilettiği Avrupa Adalet Divanı da, aldığı kararda, “göçün etkili bir şekilde kontrol edilebilmesi ve göç akınının yönetilebilmesi” amacıyla vize şartının geçerli sayılabileceğine hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı’nın kararı sonrası dosya yeniden incelenmek üzere Leipzig’deki Federal İdari Mahkeme’ye geri gönderildi.  Federal İdari Mahkemesi,  Stuttgart’taki makamların “göçün kontrolü” gerekçesiyle verdiği bu kararda söz konusu gerekçenin aşılıp aşılmadığına hükmedecek.

Türkiye’den Almanya’ya Aile birleşimi  amacı ile gitmek isteyen kadın okuma-yazmasının olmadığı gerekçesi ile eşinin yardımına muhtaç olduğunu belirtiyor. 1995 yılından bu yana Almanya’da yaşamını sürdüren eşin ise, kendi iltica başvurusu reddedildikten sonra Almanyalı bir kadın ile evlendiği, ancak daha sonra bu kişiden boşanarak 2004 yılında şimdiki eşi ile evlendiği bildiriliyor. Avrupa Adalet Divanı’nın verilerine göre, çiftin Avusturya, Almanya ve Türkiye’de yaşayan üç yetişkin çocuğu bulunuyor.

Reşat Şaban

Reşat Şaban

LGBT kitapcık