UncategorizedAvcılar iki haftada bir doğan bir de kızıl şahin vurdu

Avın başladığı iki hafta içerisinde bazı avcılar sayıları gittikçe azalan bir 'delice doğan' ve bir de 'kızıl şahin' vurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2019
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Avın başladığı iki hafta içerisinde bazı avcılar sayıları gittikçe azalan bir ‘delice doğan’ ve bir de ‘kızıl şahin’ vurdu.

Akdeniz’de kızıl şahin vuruldu

Akdeniz köyünde geçtiğimiz hafta avın ilk gününde bir kızıl şahin vuruldu. Kızıl Şahin geçtiğimiz Pazar vurulmasına rağmen Taşkent Doğa Parkı‘na dün ulaştırıldı.

Taşkent Doğa Parkı yetkilileri dün bir video paylaşarak olayı gündeme getirdiler.

İlk görüntüleri Taşkent Doğa Parkı paylaştı.

Taşkent Doğa Parkı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Dün (önceki gün, Cuma) Akdeniz bölgesinde gerçek avcı Koral Kalkan’ın bulduğu Kızıl Şahin’in çekilen röntgenleri ve yapılan muayenesinde doğa teroristleri tarafından vurulmuş olduğu tespit edildi.

Vücudunda kırık olmaması sevindirici olsa da hayvan çok zayıf ve de susuz olarak bulunduğu için hayati tehlikesi devam ediyor.

Deri altında bulunan bir saçmanın lokal operasyonla alındığı kızıl şahin’in yapılan müdahalelerinin ardından yoğun bakım ünitesindeki tedavisi devam ediyor.”

Bugün de ‘Delice Doğan’ vuruldu

Avın ikinci haftası olan bugün de bir başka sayıları gittikçe azalan kuş olan Delice Doğan vuruldu.

Yaban Hayat Destek Hattı’ndan yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Bugünkü avın ilk zayiatı… Kanadı kırık, muhtemelen ameliyat gerekecek. Durumu kritik, yaşasa bile doğaya dönüp dönemeyeceği belli değil. Vurulması anlıktı ama aylar sürecek zorlu bir süreç bizi bekliyor…”

Sarpten: Doğa teröristleri

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımında bunları yapanların doğa teröristi olduğunu vurgulayarak, “avcı arkadaşlar da şunu bilmeli ki sayısı hiç de az olmayan bu gibileri içlerinden temizlemedikleri sürece avcılık her geçen gün daha da kötüye gitmeye mahkum kalacaktır” ifadelerini kullandı.

İşte Sarpten’in paylaşımı:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..