AktüelDünyaAuschwitz’de esirlerin bir bacaya sakladığı eşyalar bulundu

2. Dünya Savaşı'nın en ağır insan hakları ihlallerine sahne olan Auschwitz ölüm kampında, esirlerin sakladığı bazı eşyalar bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

 2. Dünya Savaşı’nın en ağır insan hakları ihlallerine sahne olan Auschwitz ölüm kampının bir bacasında, kampta alıkonulan esirlerin sakladığı bazı eşyalar bulundu. Kampın 17’inci Blok olarak bilinen kesiminde yapılan onarım sırasında, bacaya saklanmış bıçak, çatal, makas ve bazı aletler ortaya çıktı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Eşyalar, Nasyonal Sosyalizm Kurbanları için Avusturya Ulusal Fonu tarafından düzenlenecek bir sergi için 17’inci Blok’ta yapılan onarım sırasında bulundu.  İşçilerin bacayı temizlediği sırada ortaya çıkan eşyalar, Auschwitz Müzesi tarafından kayıt altına alındı.

Bu eşyaların bacaya tam olarak neden saklandığı bilinmiyor. Nasyonal Sosyalizm Kurbanları için Avusturya Ulusal Fonu’ndan yapılan açıklamadaysa, esirlerin bu eşyaları kendi giysilerini dikmek ve onarmak, bazı tamiratları yapmak, kaçış denemesinde bulunmak veya diğer esirlerle takas yapmak için gardiyanlardan saklamış olabileceği belirtildi.

Polonya’nın güneyinde bulunan Auschwitz kampı, Nazi Almanyası’nın gerçekleştirdiği Yahudi Soykırımı’nın en yıkıcı anlarına sahne oldu. Kampta 1 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü sanıyor. Naziler Auschwitz’de, Polonyalı sivilleri, Sovyet savaş esirlerini, Romanları, Sintileri, eşcinselleri ve siyasi tutukları da öldürdü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık