koronavirus“Ateş, öksürük, nefes alma güçlüğü, solunum sıkıntısı veya hepsi varsa 1102’yi arayın”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, halka seslenerek, “Bize yardım ederseniz bunun üstesinden geleceğiz. Mücadele edersek salgını önlemiş olacağız. Herkes evinde kalsın ve dışarıya çıkmasın, bize yardımcı olsun” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Sağlık Bakanı Ali Pilli, halka seslenerek, “Bize yardım ederseniz bunun üstesinden geleceğiz. Mücadele edersek salgını önlemiş olacağız. Herkes evinde kalsın ve dışarıya çıkmasın, bize yardımcı olsun” dedi.

Sağlık Bakanı Pilli, halkın sokağa çıkmaması halinde Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarının kolaylaşacağını ve vaka sayısında artış olmayacağını vurguladı.

“Herkes evinde kalıp bize yardımcı olsun. Bu salgını bu seviyede durdurmak istiyoruz” diyen Pilli, konu ile ilgili gerekli önlemleri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini söyledi.

Pilli, “Ateş, öksürük, nefes alma güçlüğü, solunum sıkıntısı veya hepsi varsa 1102’yi arayın. Son 14 gün içinde yurt dışında bulunmuşsanız, ev halkından biri yurt dışından gelmişse, yakınlarından biri hastaneye yatmışsa, yakınlarından birine kovid 19 tanısı konmuş ise, temas etmiş ise, yakınlarından birinde pozitif vaka görülmüşse, yakın temas etmişse 1102’yi arayın, biz her zaman yanınızdayız” diye konuştu.

İngiltere’den gelen ve yüksek ateş şikayeti nedeniyle karantina merkezinde gözetim altında tutulan bir öğrencinin tüm tetkiklerinin yapıldığını ve sonucun negatif çıktığını söyleyen Pilli, öğrencinin takip altında tedavisinin devam ettiğini ve herhangi bir sıkıntının olmadığını belirtti.

Kitlerle ilgili bir sıkıntının da olmadığını, ülkede yapılan testlerin güvenilir ve elemanların deneyimli olduğunu kaydeden Pilli, Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçip bilgi alışverişi yapacaklarını ifade etti.

“Virüsü bulunduğu yerde hapsetmek istiyoruz. O yüzden evde kalın” diyen Pilli, ülkede bir- iki vaka olsa dahi evden çıkılması halinde bu sayının ikiye katlanacağını söyledi.

Pilli, “Bize yardım ederseniz bunun üstesinden geleceğiz. Mücadele edersek salgını önlemiş olacağız. Bu bütünlüklü birşeydir. Siyaseti bir tarafına bırakıp sağlık çalışanlarına yardım edelim. Bilgi kirliliği var. Bunlar da yasalar önünde ileride hesap verecektir” şeklinde konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft