AktüelGazedda'nın GündemiAsya Bebek Kıbrıs’a geliyor!

SMA 1 hastası olan ve bir süredir Türkiye’de hastanede bulunan Asya Polatlı, Yunanistan’a ait ambulans uçakla Larnaka’ya gelmek için yola çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 27, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

SMA 1 hastası olan ve bir süredir Türkiye’de hastanede bulunan Asya Polatlı, Yunanistan’a ait ambulans uçakla Larnaka’ya gelmek için yola çıktı.

Asya Yunanistan’dan Ankara’ya gelen ambulans uçakla birlikte Kıbrıs’a gelmek için havalimanına gitti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Asya bebeğin tedavisini karşılayacağını açıklaması ve gerekli hazırlıkları yapmasının ardından, Asya bebek, bugün sabah saatlerinde Larnaka’ya hareket etti.

Larnaka’dan direkt olarak Makarios Hastanesi’ne kaldırılacak olan Asya bebeğin ihtiyacı olan Zolgensma tedavisine de orada başlanacak.

Ailesinin yanısıra sağlık görevlilerinin de eşik ettiği yolculuk sonrasında Asya bebeğin tedavisine başlanacak. Ambulans uçağın Rodos ya da Girit’e inip kalktıktan (touch down) sonra saat 11.00 sıralarında Larnaka Havaalanı’na varması bekleniyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas, söz konusu tetkik ve tahlillerin sonuçlarının uygun çıkması durumunda, gen tedavisi için gerekli ilaç için ilgili şirketle iletişime geçilmiş olduğunu ve ilacın Kıbrıs’a getirileceğini”  ifade etmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık