AktüelGazedda'nın GündemiVİDEOLU: Askerlerin birbirine işkence etmesi gündem oldu

Kıbrıs Cumhuriyeti askeri kuvveti Milli Muhafız'da görev yapan askerlerin birbirlerine işkence ettiği videolar, sosyal medyaya düşmesinin ardından Kıbrıs Cumhuriyeti'nin gündemine oturdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti askeri kuvveti Milli Muhafız’da görev yapan askerlerin birbirlerine işkence ettiği videolar, sosyal medyaya düşmesinin ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gündemine oturdu.

Alithia ve diğer gazeteler, Milli Muhafız Güçleri’nde görev yapan bir grup askerin birbirlerini dövdükleri ve çeşitli işkence uygulamalarında bulundukları bir videonun sosyal medyada yayılmasının ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’nde infial oluştuğunu yazdılar.

Gazete, söz konusu videolarda, bazı askerlerin birbirlerine akıl almaz işkenceler yaptıklarının görüldüğünü belirtirken, Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in olay karşısında çok öfkelendiğini yazdı.

Angelidis dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu görüntülerin “Stavrovuni” bölgesindeki komanda birliğinde yaşandığını ve askeri eğitim şekliyle bir alakası olmadığını belirtirken yapılan ilk soruşturmada, aynı celbe mensup askerlerin bu olaylara kendi istekleriyle katıldıklarını söylediklerini vurguladı.

Söz konusu askeri birliği dün ziyaret eden Angelidis, soruşturma açılması talimatını verirken, çok öfkeli olduğunu ve bu tür olaylara kesinlikle tolerans göstermeyeceklerinin altını çizdi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, yapılan ilk soruşturmada, olayın Nisan ayı başlarında söz konusu komando birliğinde geçtiğinin ve askerlerin kendi istekleriyle bu olaya karıştıklarının tespit edildiğini aktarıldı.

Fileleftheros gazetesi ise, askerlerin birbirlerine uyguladıkları işkencenin, kamuoyunda şok etkisi yarattığını yazdı.

Gazeteler, söz konusu videolardan elde edilen fotoğraflara da haberlerinde geniş yer verdiler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık