AktüelGazedda'nın GündemiGazeddavideo“Askerin sivile ifade vermesi gerekli”

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri ve Vicdani Retçi Murat Kanatlı, Damla Dabis’in sunduğu Gazedda’nın Gündemi programında cephaneliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Kanatlı, cephaneliklerle ilgili askerin sivillere ifade vermesi gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri ve Vicdani Retçi Murat Kanatlı, Damla Dabis’in sunduğu Gazedda’nın Gündemi programında cephaneliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.  Kanatlı, cephaneliklerle ilgili askerin sivillere ifade vermesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde GazeddaKıbrıs’ın Nordic Monitor adlı haber sitesinden yaptığı çeviri ile gündeme getirdiği Çatalköy’deki cephanelik patlaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Kanatlı, 2019 yılı içinde Hatay, Urfa ve Girne’de, 3 tane cephanelikte patlama gerçekleştiğini belirterek, Türkiye’de cephaneliklerin ardı sıra havaya uçmasının herkeste bir şüphe uyandırması gerektiğini ifade etti.

Kanatlı, Can Dündar’ın MİT tırları ile ilgili haberinin ardından tutuklanması ve yurt dışına çıkma sürecinin de yine benzer bir konuya dayandığını hatırlatarak, Makina ve Kimya Endüstri’den çıkan tüm silahların Türkiye’nin NATO’ya üye bir ülke olduğu için kayıt altına alınması gerektiğini ve kaybedilmesi gereken silahlar için farklı yöntemler uygulanmasının mümkün olduğunu belirtti.

“Nordic Monitor’ün güvenilirliği tartışmalı”

Kanatlı, haberin yayınlandığı Nordic Monitor sitesinin güvenilirliği ile ilgili ciddi tartışmalar olduğunu da ifade ederek, “adı şatafatlı görünse de, içeriği tartışmalı, tek bir gazeteciye dayanan bir gazetedir. Gazete, Zaman Today’ın Ankara editörünün yönettiği bir sitedir” dedi.

“Yiğitler Burcu’nun altı cephanelik, üstünde çocuklar oyun oynuyor”

Kanatlı konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“2019’da üç cephanelik havaya uçuyorsa ve biz Dereboyu’nda bir cephanelik tutuyorsak, bu cephanelik de yaşam alanlarının dibindeyse; biz bu cephanelikten dolayı Dereboyu’na alternatif yol açamıyorsak bunu konuşmamız lazım. Yiğitler Burcu’nun altı cephanelik olarak yapıldı. Üstünde çocuklar oynuyor. Geçen yıl 3 cephanede patlama oldu ama Yiğitler Burcu’nu altı cephanelik. İçinde ne olduğunu bilmiyoruz.”

“Asker Meclis’e ifade vermeli”

Kanatlı, Meclis’in şu aşamada askeri yetkilileri çağırması ve askerin sivil kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini ifade ederek, bu durumun dünyada düzenli olarak uygulandığını da hatırlattı.

Askerin, sivillerin önünde diz çökmesi gerektiğini de belirten Kanatlı, Çatalköy’de bir turizm tesisi ve sivil yerleşim yeri olduğunu kaydederek, “bu insanların bir yere naklediliği söyleniyor. Nereye nakledildiler?” diye sordu.

Dereboyu’ndaki trafiğin rahatlatılması adına alternatif yollar arandığını da belirten Kanatlı, konuyla ilgili askerden alan talep edildiği ancak yanıtın “size yol izni veremem. Çünkü burada cephanelik var” dediğini kaydederek, “tüm Lefkoşa’nın ana eğlence merkezinin orada cephanelik var. Kim kimin güvenliğini sağlıyor? Sivillerin güvenliğini Meclis sormayacaksa kim soracak? Olması gerkeen, GKK’nın TSK’nın KTBK’nin Meclis’te ifade vermesidir. Bu doğal bir şeydir. Bu çok doğal bir konudur” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık