AktüelEkolojiGazedda'nın GündemiAsırlık zeytin ağaçları sökülme tehlikesiyle karşı karşıya

Karpaz bölgesinde bulunan Sazlıköy/Livatya’de asırlık zeytin ağaçları yerinden sökülme tehlikesiyle karşı karşıya. Sazlıköy/ Livatya’deki kültürel mirası korumak adına seslerini yükselten bir grup yurttaş Kıbrıs’ın en eski dört kilisesinden bir olan Panayia Kyras Kilisesi’ne ait arazilerdeki asırlık zeytin ağaçlarının sökülüp tarım yapılmak istendiğini belirterek Vakıflar İdaresi’ne topladıkları imzalar ile başvurdu. Söz konusu araziler Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından tarım yapması için bir kişiye kiralandı. Yurttaşlar, Vakıflar İdaresi’nden araziyi kiralayan şahsın yoğun tarım yapapilmek için zeytin agaçlarını sökmeyi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 4, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Karpaz bölgesinde bulunan Sazlıköy/Livatya’de asırlık zeytin ağaçları yerinden sökülme tehlikesiyle karşı karşıya.

Sazlıköy/ Livatya’deki kültürel mirası korumak adına seslerini yükselten bir grup yurttaş Kıbrıs’ın en eski dört kilisesinden bir olan Panayia Kyras Kilisesi’ne ait arazilerdeki asırlık zeytin ağaçlarının sökülüp tarım yapılmak istendiğini belirterek Vakıflar İdaresi’ne topladıkları imzalar ile başvurdu.

No photo description available.

Söz konusu araziler Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından tarım yapması için bir kişiye kiralandı. Yurttaşlar, Vakıflar İdaresi’nden araziyi kiralayan şahsın yoğun tarım yapapilmek için zeytin agaçlarını sökmeyi planladığını ve bu konuda izin aldığını bildiriyor.

Söz konusu şahsın arazide bulunan asırlık zeytin ağaçlarını sökme girişimine tepki gösteren yurttaşlar arazide yapılacak kazılarda toprak altında olma ihtimali olan arkeolojik kalıntılara da zarar verileceği endişesi taşımakta.

Image may contain: mountain, outdoor and nature
Image result for Panagia Kyras livadia"
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık