AktüelDünyaAşırı sağın yükselişi siyasi iklimin değişime uğramasının bir sonucu

Alman basınındaki yorumlarda, Alman Federal Emniyet Teşkilatı'nın 2018 raporunun bulgularının yanı sıra Avrupa Birliği'nin savunma politikası ve ABD'deki glifosat davası öne çıkıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 15, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Alman Federal Emniyet Teşkilatı‘nın (BKA) 2018 siyasi suçlar raporu, Koblenz’te yayımlanan Rhein-Zeitung‘un gündeminde. Gazetenin yorumunda aşırı sağcı şiddetin yükselişte olması ele alınıyor:

“Aşırı sağcı grupların ağının giderek genişlediği gözlemleniyor. Geçen yaz gerçekleşen kanlı Chemnitz olaylarına verilen tepkiler, bu grupların saatler içerisinde yüzlerce, günler içerisinde de binlerce kişiyi sokağa dökebildiklerini zaten su yüzüne çıkarmıştı. Güvenlik birimlerinin aşırı sağcı şiddetle mücadelede rol üstlenen personel sayısını artırması iyi bir gelişme.”

Mannheimer Morgen gazetesinde yer alan yorumda ise, aşırı sağın yükselişi ile Alman merkez siyasetinin dilinin son yıllarda değişmesi arasında parallelik kuruluyor:

“Birkaç ay önce Chemnitz’teki eylemlerde olduğu gibi, aşırı sağcıların internette daha iyi örgütlenmeleri, devlet ve güvenlik organları adına iletişimde bulunmaları sözkonusu olamaz. Böyle bir şeyin yeniden meydana gelmesine asla izin verilmemeli. Ancak bu yaşananlar gökten zembille inmedi. Bunlar, siyasi iklimin değişime uğramasının bir sonucu, ki bunun altında (İçişleri Bakanı Horst) Seehofer’in ve nice siyasetçinin de imzası var. Önceden tasavvur edilemez olan ifade biçimleri, son birkaç yılda olağan hale geldi.”

Haberin devamı için:

MM: Aşırı sağın yükselişi gökten zembille inmedi | DW | 15.05.2019

Alman basınındaki yorumlarda, Alman Federal Emniyet Teşkilatı’nın 2018 raporunun bulgularının yanı sıra Avrupa Birliği’nin savunma politikası ve ABD’deki glifosat davası öne çıkıyor.

 

DW

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık