AktüelGazedda'nın Gündemi“Asil Nadir’i 17.5 milyon Dolar’a İngiltere’den kaçırdılar” iddiası

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Türkiye gündeminde sarsıcı etki yaratan iddialarını, Eski TBMM Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar Cumhuriyet'e değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Türkiye gündeminde sarsıcı etki yaratan iddialarını, Eski TBMM Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar Cumhuriyet’e değerlendirdi. Asil Nadir ile ilgili de iddialarda bulunan Sağlar, Susurluk çetesinin, Asil Nadir’i 17.5 milyon dolar karşılığında İngiltere’den kaçıranlar olduğunu da ifade ederek, “Nadir’in bu kadar parası yok. Nadir’e ait Jasmine Court Oteli’ni Ömer Lütfi Topal’a aldırdılar, sonra da Topal’ı öldürdükleri iddia edildi” dedi.

Eski TBMM Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar, Sedat Peker’in açıklamalarıyla ortaya çıkan durumun Susurluk’tan daha ciddi olduğunu söyledi. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Türkiye gündeminde sarsıcı etki yaratan iddialarını Fikri Sağlar değerlendirdi. Kutlu Adalı ile ilgili iddiaları da değerlendiren Sağlar, “Susurluk Komisyonu’nda da görüşüldü. İddia, Susurluk çetesinin, Asil Nadir’i 17.5 milyon dolar karşılığında İngiltere’den kaçıranlar olduğuydu. Asil Nadir’in bu kadar parası olmadığı, Nadir’e ait Jasmine Court Oteli’ni Ömer Lütfi Topal’a aldırdıkları, sonra da Topal’ı öldürdükleri iddialar arasındaydı.” dedi.

“Vatikan’ın kara parasını aklamak adına KKTC’de off-shore banka kurdular”

Raporla ilgili konuşan Sağlar, “Mesela Susurlukçular, Kuzey Kıbrıs’ta bir off-shore banka kurdular; ortaklardan birinin Mehmet Ağar’ın şoförü, diğerinin Suudi Arabistan’ın istihbarattan sorumlu prensi olduğu, bu bankanın Vatikan’ın kara parasını akladığı MİT yazısıyla resmen komisyona bildirildi” dedi.

Vatikan’ın kara parasının, Kuzey Kıbrıs’ta kurulan bir off-shore bankada aklandığı konusuyla, Kutlu Adalı cinayetini bağdaştıran Sağlar, “Bir iddia Kutlu Adalı’nın öldürülmesiyle ilgiliydi. Kutlu Adalı, Kuzey Kıbrıs’ın Uğur Mumcu’su olarak kabul edilir. Adanın Susurluk’unu ortaya çıkarmıştı. Öldürenler UZİ silahı kullanmıştı. Oysa adada UZİ silahının olmadığını biliyorum. Bu konu, Susurluk Komisyonu’nda da görüşüldü” bilgilerini verdi.

Cumhuriyet Gazetesi’ndeki röportajın tamamını okumak için >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık