AktüelEkonomiEkonomi PolitikManşetAsgari ücret huzursuzluğu

GazeddeKıbrıs Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün dördüncü kez toplanacak. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda saat 10.00’da yapılacak. Gerek döviz gerek ise enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyen asgari ücretin bugün de belirlenip belirlenemeyeceği soru işaretiyken, hükümet kanadının şu ana kadar ortaya belirleyici bir irade koymadığı biliniyor. Hükümet kanadının ortaya koyacağı tavırın bu toplantıda belirleyici olacağı açıkken, işveren tarafı ise asgari ücretin hayat pahalılığı oranında dahi yükseltilmesini istemiyor. Sendikasız ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 6, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

GazeddeKıbrıs

Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün dördüncü kez toplanacak.

Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda saat 10.00’da yapılacak.

Gerek döviz gerek ise enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyen asgari ücretin bugün de belirlenip belirlenemeyeceği soru işaretiyken, hükümet kanadının şu ana kadar ortaya belirleyici bir irade koymadığı biliniyor. Hükümet kanadının ortaya koyacağı tavırın bu toplantıda belirleyici olacağı açıkken, işveren tarafı ise asgari ücretin hayat pahalılığı oranında dahi yükseltilmesini istemiyor.

Sendikasız ve güvencesiz olarak, herhangi bir temsiliyetleri bulunmayan özel sektör emekçileri ise kaygılı  içerisinde asgari ücret komisyonundan çıkacak olan sonucu bekiyor.

Asgari ücret nedir?
Asgari ücret yasada işçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçi ile eşinin ve üç veya beş çocuğunun yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim, kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktardır şeklinde tanımlanıyor.

1 Mart itibariyle aylık brüt asgari ücret 2.365 TL olarak belirlenmiştir. Mart ayında asgari ücret 506 Euro iken bugün itibariyle ise 398 Euro’ya karşılık gelmektedir. Aynı şekilde Mart ayında 445 sterlin olan asgari ücret bugün itibariyle ise 355 sterline denk gelmektedir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık