AktüelEkonomi Politik“Asgari ücret en düşük memur maaşına endekslenmelidir!”

Kıbrıs Sosyalist Partisi Merkez Komitesi, asgari ücretle ilgili açıklama yaparak, en düşük asgari ücretin memur maaşına endekslenmesi gerektiğini ifade etti. Açıklama şöyle:
Gazedda KıbrısOcak 27, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Sosyalist Partisi Merkez Komitesi, asgari ücretle ilgili açıklama yaparak, en düşük asgari ücretin memur maaşına endekslenmesi gerektiğini ifade etti. Açıklama şöyle:

23 Ocak, 2022 genel seçimlerinden önce, UBP-DP hükümeti rekor sayılabilecek bir süratle yeni asgari ücreti belirledi. Asgari ücret, tarihinde ilk kez, devlet temsilcisi ve ‘işçi Temsilcisi’nin oylarıyla ve üstelik, işveren temsilcisinin protesto edip terk ettiği bir toplantıda ilk oturumda belirlendi.

UBP-DP iktidarı isçi emekçi dostu mu ki işveren kesiminin “itirazlarına” rağmen asgari ücreti bir çırpıda yükseltiverdi! Amaç, asgari ücretli isçileri, özellikle de özel sektör işçilerini 23 Ocak’ta yapılacak milletvekilliği seçimlerinde UBP-DP’yi desteklemeye yönlendirmekti!

UBP-DP azınlık hükümeti seçim öncesi işverenleri küstürmek pahasına işçilerimize yeni bir asgari ücret hediye etmek için canla başla çalıştı! İşçi kesimini temsil ettiğini iddia eden sendika ile anlaşarak asgari ücrete son halini verdiler. Simdi artık seçimler yapılmış, oylar devşirilmiştir.

Bundan sonra büyük sermaye kesimlerinin, “bu asgari ücreti birçok işyeri ödeyemeyecek, ya işçi çıkarmak, ya da işletmesine kilit vurmak zorunda kalacaktır!” şeklindeki söylemlerine dikkat etmeliyiz!

Amaç, küçük esnafı işçi ile karşı karşıya getirmektir. İşveren örgütleri, hatta küçük esnaf örgütleri bile ekonomik zorluklarının sebeplerinin başına işçilere ödedikleri “yüksek” ücretleri koymaktadırlar. Halbuki küçük esnaf denen kesimin tek derdi işçilere ödenen asgari ücret değildir.

Küçük esnafın düşmanı işçiler değil, kendini de onlardan biri sandığı büyük sermayedarlar, büyük burjuvalar sınıfıdır. Küçük esnaf bu büyük burjuva sınıfına ait değildir. O, olsa olsa, büyük burjuvaziye işçileri daha çok sömürmesi ve servetine servet katılabilmesi için yardımcı olan ve kendini işveren olarak görüp gururlanan, ama büyük sermayenin masasından dökülen kırıntılarla yetinen ve sürekli büyük burjuvaziye katılmak isteyen sefil bir küçük burjuvadır. Küçük burjuvazinin bu sefil yaşamdan kurtulması, işçileri kendi varlığına rakip görmesiyle değil, tersine, işçilerin de sefaletinin sorumlusu olan ortak düşmana karşı ortak mücadelenin başlatılmasıyla olacağını görmesi lazım. Bu ortak düşman kapitalizmdir; üretim araçları üzerindeki mülk edinme biçimidir, kapitalist üretim ilişkileridir.

İşte bu gerçeği kavrayamadığı görmediği sürece, küçük burjuvazi işçilerle beraber kendi kuyusunu da kazmaya devam edecektir.

Biz verilen artışa rağmen asgari ücretin reel olarak eskisinden daha da az olduğunu tespit ediyoruz. Bu nedenle Asgari ücret tespit komisyonunun derhal dağıtılmasını, asgari ücretin en düşük memur maaşına endekslenmesini talep ediyoruz!

KSP Merkez Komitesi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık