AktüelEkonomi PolitikPolitikaArjantinliler Kemer Sıkmaya Karşı Sokağa Çıktı: “Eğitim Bir Ayrıcalık Değil, Haktır” | Video

Yüzbinlerce Arjantinli, Perşembe günü Buenos Aires’te kamusal eğitim sistemini savunmak için yürüdü ve ülkenin devam eden Uluslararası Para Fonu-IMF destekli kemer sıkma tedbirleri arasında Başkan Mauricio Macri tarafından açıklanan kesintileri reddetti. Haber | Tele Sur Çeviri | Gazedda Argentina: Thousands flood BsAs outraged by poor university financing Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Thousand marched through the streets of Buenos Aires on Thursday to protest against poor financial support for university staff and students. People were...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 31, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yüzbinlerce Arjantinli, Perşembe günü Buenos Aires’te kamusal eğitim sistemini savunmak için yürüdü ve ülkenin devam eden Uluslararası Para Fonu-IMF destekli kemer sıkma tedbirleri arasında Başkan Mauricio Macri tarafından açıklanan kesintileri reddetti.


Haber | Tele Sur

Çeviri | Gazedda


Argentina: Thousands flood BsAs outraged by poor university financing

Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Thousand marched through the streets of Buenos Aires on Thursday to protest against poor financial support for university staff and students. People were also outraged by the government’s offer to raise university staff salaries by 15 percent to combat the 30 percent inflation rate.

Yürüyüş, kamu üniversiteleri çalışanlarının sürdürdüğü grevin 4. haftasında gerçekleştirildi. Yürüyüşe hazırlık çerçevesinde profesörler ve öğrenciler günler öncesinden kamusal alanlarda dersler organize ederek Arjantin’deki yüksek öğretim sisteminin krizine ışık tuttular.

Rosario Ulusal Üniversitesi Profesörü Monica Pipino “sadece maaşlar için değil, aynı zamanda kamusal ve ücretsiz üniversite eğimi hakkı için buradayız” diyerek, sorunun sadece maaşlar olduğunu iddia eden hükümet yekililerini eleştirdi.

 

Macri hükümeti, geçtiğimiz ay kamusal eğitim sektöründe 99 milyon ABD Doları (3 milyar Arjantin Pezo’sundan fazla) kesintiye gideceğini ve alt yapı projelerinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Federico on Twitter

Marcha por la educación Universitaria Foto @fedelopezclaro #MarchaNacionaUniversitaria #argentina #universidad

“Grevin dördüncü haftasına girdik ve ancak şu an medyanın bize uyguladığı ambargoyu kırmayı başarabildik” diyerek Profesör Pipino sokak hareketliliğinin önemine vurgu yapıyor.

Buenos Aires’e gidemeyenler, ülke çapındaki çeşitli şehirlerde yürüyüşler düzenleyerek öğretmenler ve öğrencilerin için mücadelesine dayanışmalarını gösterdiler.

https://twitter.com/sergioelbio/status/1035510007666802689

Yağmura rağmen öğrenciler, ülke çapındaki 57 üniversiteden profesörler ve akademik olmayan çalışanlar “Eğitim bir ayrıcalık değil, haktır” sloganıyla Plaza De Mayo’dan başlayan ve Arjantin Cumhurbaşkanlığı önünde tamamlanan Ulusal Üniversite Yürüyüşü’ne katıldı.

haber foto: @lamarkdeldepor

fotos: Lauti Sourigues, @lautisourigues

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık