AktüelEkonomi PolitikPolitikaArjantin’de ‘Kürtaj Tasarısı’ Reddedildi, Binlerce Kadın Sokağa Çıktı

Arjantin’de kürtaj kanununda genişletmeyi öngörerek hamileliğin ilk 14 haftasında kadınların kürtaj yaptırabilmelerine imkân tanıyacak olan yasa tasarısı Senato’da reddedildi. Bunun üzerine sokağa çıkan binlerce kadın Kongre binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Gazete Karınca Arjantin’de uzun süredir geçmesi beklenen, kürtajın hamileliğin ilk 14 haftasında yasallaştırılmasıyla ilgili var olan kürtaj kanunun yumuşatılmasına yönelik değişiklik öneren yasa tasarısı Senato’da reddedildi. Dün sabaha karşı sona eren oylamada tasarı, 38’e karşı 31 oyla reddedildi. Argentina: Senate rejects 14-week abortion bill...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 9, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Arjantin’de kürtaj kanununda genişletmeyi öngörerek hamileliğin ilk 14 haftasında kadınların kürtaj yaptırabilmelerine imkân tanıyacak olan yasa tasarısı Senato’da reddedildi. Bunun üzerine sokağa çıkan binlerce kadın Kongre binası önünde protesto gösterisi düzenledi.


Gazete Karınca


Arjantin’de uzun süredir geçmesi beklenen, kürtajın hamileliğin ilk 14 haftasında yasallaştırılmasıyla ilgili var olan kürtaj kanunun yumuşatılmasına yönelik değişiklik öneren yasa tasarısı Senato’da reddedildi.

Dün sabaha karşı sona eren oylamada tasarı, 38’e karşı 31 oyla reddedildi.

Argentina: Senate rejects 14-week abortion bill in narrow 38:31 vote

Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Mandatory credit: Senado de la Nacion Argentina Argentine lawmakers narrowly rejected a bill which would permit abortion in the first 14 weeks of pregnancy after debating through Wednesday night into the early hours of Thursday in Buenos Aires. Senators rejected the bill by a seven vote margin, 38:31, with two abstentions.

Oylama esnasında binlerce kadın parlamento binası önünde toplanarak sonucu bekledi.

Yağmur altında saatlerce bekleyen kadınlar, özgür ve ücretsiz kürtaj hakkı talebini sembolize eden yeşil fularlar taşıdı.

‘Maçolar dikkat edin tüm Latin Amerika feminist olacak’

Kongre önünde toplanan öğrencilerden oluşan bir grup megafonlarıyla “Maçolar dikkat edin, tüm Latin Amerika feminist olacak” sloganları attı.

Gazeteci Silvina Márquez de “Bugün bir yasamız olmayabilir ama Arjantin bu noktadan geri gitmeyecektir. Bu konu kadınlar, özellikle de genç kadınlar için çok önemli. Er ya da geç kürtaj yasamız olacak” dedi.

Kürtaj karşıtı kadınlar ise kararı davul çalıp, havai fişekler atarak kutladı.

Bolivya, Meksika ve Peru’daki Arjantin konsoloslukları önünde de protestolar gerçekleşti.

Kadınlar merdivenaltı kürtajlarla yaşamını yitiriyor

Hala yürürlükte olan kanuna göre Arjantinli kadınlar kürtaj oldukları için dört seneye kadar hapis cezasına mahkûm edilebiliyor.

Arjantin’de her yıl yaklaşık 500 bin kişi zor şartlar altında kürtaj oluyor.

Ülkede 1983’ten bu yana 3 bin kadının merdivenaltı kürtaj uygulamaları nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Kürtaj için mücadele

Kadın hareketleri ise özellikle son iki yıldır kürtaj hakkı için yoğun bir çaba içerisinde.

Çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyen kadınların mücadelesi sayesinde şimdiye dek Kongre’ye kürtajın yasalaşması için 7 tasarı sunuldu.

Dün reddedilen tasarı Haziran ayında yapılan oylamada parlamentonun alt kanadında kabul edilmiş ve bu durum kadınları umutlandırmıştı.

Kürtajın yasak olduğu ülkeler

Kürtaj bugün hala birçok ülkede tamamen yasak durumda.

Kürtajın tamamen yasak olduğu ülkeler şöyle: Malta, Andorra, Vatikan, San Marino, Kongo-Brazzaville, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, El Salvador, Gabon, Gine-Bissau, Haiti, Laos, Madagaskar, Moritanya, Nikaragua, Filipinler, Palau, Senegal ve Surinam.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık