AktüelİnsanArjantin’de ikili cinsiyet sınıflandırmasına son verildi

Nüfus cüzdanlarında ikili cinsiyet sınıflandırmasına son verilen Arjantin, Latin Amerika'da bu adımı atan ilk ülke oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Arjantin’de, kendini kadın ya da erkek cinsiyet kalıplarında tanımlamayan (non-binary) bireyler artık kimlik kartlarında ‘X’ ibaresini kullanabilecek. Nüfus cüzdanlarında ikili cinsiyet sınıflandırmasına son verilen Arjantin, Latin Amerika’da bu adımı atan ilk ülke oldu.

Euronews’ün haberine göre Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çarşamba gününden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme 2012 yılından bu yana gündemdeydi.

Kararı başkentteki Bicentennial Müzesinde düzenlenen törende kutlayan Devlet Başkanı Alberto Fernandez, “Devlet, vatandaşların cinsiyetiyle ilgilenmemeli” dedi. Sevmenin ve sevilmenin binbir çeşidi olduğunu söyleyen Fernandez, “Kadın ve erkek tanımlamalarının dışında diğer kimlikler de var, bu kişilere saygı duymalıyız” diye konuştu.

Ülkede eşcinsel evlilikler de 2010 yılında resmen tanınmış, geçen haftalarda da kamu personeli arasında transseksüellere yer verilmesi için kota zorunluluğu getirilmişti.

Arjantin LGBT Federasyonu, kimlik kartlarıyla ilgili yeni düzenlemeyi “haklar açısından tarihi bir gelişme” olarak yorumladı. Federasyondan yapılan açıklamada “Her ne kadar “X” ibaresi tüm kimliklerin tanınmasını kapsamasa da eşit haklar için önemli bir adım atıldı” denildi.

“X” seçeceği sadece kimlik kartları değil, pasaportlar için de geçerli olacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık