AktüelEkonomi PolitikPolitikaArjantin’de halk sokakta: “Parasız eğitimi savunacağız”

Buenos Aires’te 23 okulun kapatılması kararına karşı Arjantinli eğitim emekçileri sokağa döküldü. Karardan derhal vazgeçilmesi çağrısı yapan öğretmenler, “Aksi halde gelecek eğitim yılı hiç başlamaz. Parasız eğitimi savunacağız” dedi. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te özerk yönetimin eğitim bakanlığı, 14 gündüz okulu ile gündüz eğitim alamayanların ve okul yaşını geçmiş kişilerin sertifika almak üzere gittiği 9 akşam okulunu “öğrenci sayısının yeterli olmaması” gerekçesiyle kapatma kararı aldı. Karara öğretmenlerden eylemli yanıt geldi. Başkentte Eğitim Bakanlığı binasının önündeki Paseo...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 21, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Buenos Aires’te 23 okulun kapatılması kararına karşı Arjantinli eğitim emekçileri sokağa döküldü. Karardan derhal vazgeçilmesi çağrısı yapan öğretmenler, “Aksi halde gelecek eğitim yılı hiç başlamaz. Parasız eğitimi savunacağız” dedi.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te özerk yönetimin eğitim bakanlığı, 14 gündüz okulu ile gündüz eğitim alamayanların ve okul yaşını geçmiş kişilerin sertifika almak üzere gittiği 9 akşam okulunu “öğrenci sayısının yeterli olmaması” gerekçesiyle kapatma kararı aldı.

Karara öğretmenlerden eylemli yanıt geldi. Başkentte Eğitim Bakanlığı binasının önündeki Paseo Colon Caddesi’nde bir araya gelen eğitim emekçilerine öğrenci ve veliler de destek verdi.

Eylemde konuşan Arjantin Eğitim Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Sonia Alesso, gerek merkezi yönetimin gerekse de özerk yönetimlerin piyasacı bir mantıkla okul kapatmak yerine eğitime daha çok yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Alesso, “Hükümet şunu bilsin ki; eğer bu yılı böyle bitirirlerse gelecek yıl eğitim-öğretim yılı hiç başlamaz. Genciyle, yaşlısıyla, çalışanıyla tüm ülkede parasız eğitimi savunacağız” dedi.

Eğitim emekçileri sendikaları, Buenos Aires’te bir günlük grev yapacaklarını da duyurdu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık