AktüelMedya OdasıArıklı’nın yönetici olarak göründüğü fotoğraf montaj!

Yeniden Doğuş Partisi’nde montaj krizi sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 15, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Yeniden Doğuş Partisi’nde montaj krizi sürüyor. Geçtiğimiz gün Bertan Zaroğlu’nun yöneticisi olduğu “Yeni Kıbrıs” adlı sayfadan paylaşılan ön sayfada YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’ya yönelik bazı iddialarda bulunulmuş, iddiaların Erhan Arıklı tarafından yayınlanmasının ardından Zaroğlu’nun sayfanın yöneticisi olduğu da ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili Bertan Zaroğlu, kişisel sosyal medya hesabından paylaşılan sayfa bilgilerinin “montaj” olduğunu iddia etmiş, ilerleyen saatlerde de bilgilerin montaj olmadığına dair profesyonel kanıtlar kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

Bugün ise, Bertan Zaroğlu’na yakın olduğu belirtilen bir kişi kişisel sosyal medya hesabından sayfanın gerçek yöneticisinin Erhan Arıklı olduğuna dair bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta, Zaroğlu’nun sayfası olduğu iddia edilen haber sitesinin Erhan Arıklı’ya ait olduğu iddia edildi. Açıklamada, “vay ve ne entrikalar dönüyor. Allah sonumuzu hayır etsin” de denildi.

Fotoğraf montaj

Paylaşılan fotoğrafla ilgili profesyonel görüşe başvuran GazeddaKıbrıs editörleri, bahsi geçen fotoğrafın da montaj olduğu bilgisine ulaştı. Edinilen bilgide, paylaşılan fotoğrafta birçok tutarsızlıklar olduğu belirtilirken, herhangi bir test yapmadan bile tutarsızlıkların görülebileceği belirtildi.

1- Bertan Zaroğlu’nun yönetici olarak göründüğü fotoğrafa bakıldığı zaman Yeni Kıbrıs adlı grubun 1348 beğenisi olduğu gözlemlenmektedir. Bu veri, bahsi geçen fotoğrafın alındığı gün sayfanın takipçi sayısını göstermektedir. Öte yandan, Erhan Arıklı’nın yönetici olarak paylaşıldığı gün ise bahsi geçen grupta 1360 kişinin grubu beğendiği görülmektedir. Bu veri bile, fotoğrafın sonradan hazırlandığını kanıtlar niteliktedir.

2- Erhan Arıklı’nın yönetici olduğunun görüldüğü fotoğrafta metin içinde font farklılıkları olduğu gözlemlenmektedir. Fotoğraftan da görülebileceği üzere, “a” ve “E-T” harfleri arasında net bir font farklılığı bulunuyor.

3- Bahsi geçen fotoğraf yakından incelendiği zaman, fotoğrafta yazılar arasında renk/ton açısından farklılıklar olduğu da gözlemlenmektedir. Dahası, isimler arasında büyük harfler arasında tutarsızlık da göze çarpmaktadır. Çalışmayı yapan kişinin büyük yüzdelikte çalışmadığı ve dolayısıyla orantıyı tutturamadığı da düşünülmektedir.

Sonuç olarak, bugün öğle saatlerinde sosyal medyaya düşen Erhan Arıklı’nın yönetici olarak göründüğü “Yeni Kıbrıs” sayfası ile ilgili fotoğrafın montaj olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık