AktüelEkonomi PolitikArıklı’nın bahsettiği ‘yeni şirket’ Falyalı’nın mı?

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın yaşanan akaryakıt krizine yönelik dün ifade ettiği ‘yeni şirket’, Halil Falyalı’nın olabilir.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın yaşanan akaryakıt krizine yönelik dün ifade ettiği ‘yeni şirket’, Halil Falyalı’nın olabilir.

Vadili’de düzenlenen bir etkinlikte konuşan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, böylesine önemli ve stratejik ürün konusunda piyasayı 2 özel firmaya teslim etmenin devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını bu konuda Devletin bir aktör olarak piyasaya müdahale etmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Arıklı  açıklamasında üçüncü bir akaryakıt tedarik firmasını devreye sokacaklarını da ifade etti. Arıklı’nın açıklaması, Halil Falyalı’nın geçtiğimiz gün mahkemede yaptığı savunmada da geçmişti. Falyalı, mahkemede yaptığı açıklamada, Fly Oil adında bir akaryakıt firması olarak piyasa girmek için gerekli tüm izinleri aldıklarını söylemişti. Falyalı ayrıca, Mağusa’daki şirket için inşaatın yüzde 80’inin bittiğini, yurtdışından deniz yoluyla gaz getirmek ve evlere kadar götürmek için de izin aldıklarını ileri sürmüştü.

Arıklı açıklamasında ne demişti?,

“Akaryakıtta şimdiye kadar yapılamayan bir işi başardık ve otomasyon sistemine geçerek kaçakçılığı önledik. Ama şimdi de bu 2 firma anlaşarak piyasayı konsolide edip fiyatları kontrolleri altında tutmaya çalışıyorlar. Ya istediğimiz kadar zam yaparsınız ya da piyasaya yakıt ve gaz vermeyiz diyorlar. Biz sosyal bir devletiz. Vatandaşımızı sermayeye teslim edemeyiz. 2 Firma piyasayı istedikleri gibi belirleyemezler.

Bu durumda önümüzdeki hafta piyasaya yeni aktörler sokmak için yeni lisans duyurusu yapacağız. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı’na bağlı yeni bir akaryakıt ve gaz tedarik şirketi kurmak için çalışma başlatacağız. Kurulacak olan bu şirket, spot piyasadan ucuza akaryakıt ve gaz tedariki sağlayarak hem piyasayı dengeleyecek, hem de Kıb-Tek’ e yakıt tedariki sağlayacak“

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık