AktüelGazedda'nın GündemiArıklı, AB hibesinin dondurulduğunu yalanlamadı

Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, Interpol tarafından arandığı için Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’ın kuzeyine verdiği hibe projesini dondurduğu iddiasını yalanlamadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 27, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, Interpol tarafından arandığı için Avrupa Komisyonu’nun  Kıbrıs’ın kuzeyine verdiği hibe projesini dondurduğu iddiasını yalanlamadı.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Arıklı, Türkiye’den gelen en ufak bir eleştiri karşısında derhal “Kıbrıslılık gururu” kabaran ve Türkiye’ye en ağır ifadelerle saldıran kesimin, AB karşısında süt dökmüş kedi gibi suskun olduğunu söylemekle yetindi.

Arıklı’nın açıklaması şöyle:

Kathimerini Gazetesi AB’nin Ekonomi Bakanlığı’ndaki bir projeyi benim Bakan olmam dolayısı ile iptal ettiğini yazmış.

Türkiye’den gelen en ufak bir eleştiri karşısında derhal “Kıbrıslılık gururu” kabaran ve Türkiye’ye en ağır ifadelerle saldıran malum kesim, AB karşısında süt dökmüş kedi gibi suskun. “Düşmanımın düşmanı dostumdur” diyorlar.

-Mesele ne peki?

-Efendim ben İnterpol tarafından aranıyormuşum. Hatta bu yüzden Cenevre’ye gidememişim.

-İnterpol beni niye arıyormuş? Ne suç işlemişim.

-1997 de Motorsikletliler tarafından çıkartılan  sınır olaylarında, ölen bir şahıs için Rumlar beni ve bazı üst düzey KKTC yöneticilerini  azmettirici olarak İnterpol’e bildirmişler.

-Peki Motorsikletli Rumlar sınırlarımıza niye gelmişti?

Çiçek toplamak için mi, yoksa piknik yapmak için mi?

-Sınırlarımızı delmek ve Kuzey’in işgal altında olduğunu dünyaya duyurmak için Berlinden yola çıkmışlardı. Avrupa’yı bir baştan bir başa geçip, soluğu Girne’de alacaklardı.

-Rumlar benimle birlikte azmettirici olarak başka kimlerin isimlerini bildirmişti interpole?

-Rahmetli Rauf Denktaş, Tamburalı Paşa Hasan Kundakçı, Polis Müdürü Erdal Emanet vs.

-Bu liste hukuki mi, siyasi mi?

-Elbetteki siyasi. Nitekim Türkiye’nin girişimleri ve tepkileri üzerine Denktaş’ın ismi derhal o listeden  çıkartıldı. Ben dahil diğer isimler bu konu ile ilgilenmediği ve İnterpol nezdinde herhangi bir girişimde bulunulmadığı  için Rumların başvurusu orada duruyor.

-Bu konu beni üzüyor mu?

– 2 Rum’un o olaylarda hayatını kaybetmesi elbette üzüntü verici. Ben Derinya’da o olaylar meydana gelirken, Lefkoşa’da idim. Türkiye’den gelip Ledra Palas’ta toplanan grubu sakinleştirmeye çalışıyordum. Keşke o olaylar olmasaydı. Ama KKTC’nin ve onun sınırlarının varlığı dünyaya bir kez daha ilan edildi. Ayrıca dünya Güney’in hükümranlığının KKTC sınırlarında bittiğini o olaylardan sonra daha iyi anladı. O olaylardan sonra bir daha sınır delme girişimi olmadı. Rumlar bile sınırlarımıza saygı duydu. Kapılar bu karşılıklı saygı neticesinde açılabildi. Ama dediğim gibi keşke Motorsikletliler böyle bir propaganda yolu seçmeseydi. Ve o iki genç hayatını kaybetmeseydi…

-Bu konu ile ilgili başım derde girdi mi?

-Evet, bir kere Kırgızistan’da iken bir ihbar üzerine  Kırgız İnterpolü beni  tutuklayıp mahkemeye çıkardı. Kırgız Hakim, Güney Kıbrıs’tan  gelen  dosyanın içeriğine bakıp güldü. “Bu dosya ile mi seni suçluyorlar. Ve siz Kırgız Görevliler, bu gayrı ciddi dosya ile bu şahsı tutuklamaya utanmıyor musunuz? Şimdi her devlet canının istediği bir kişiyi herhangi bir delil, herhangi bir mahkeme kararı olmadan  interpole bildirirse bu işin sonu nereye varır düşündünüz mü?” diyerek mahkeme zabıtlarına geçen bir konuşma yapmış ve  beraat hükmü vermişti.

-Peki Cenevre’ye bunun için mi gitmedim?

-Elimde Türkiye’nin Diplomatik pasaportu var. İstersem Cenevre’ye gidebilirdim. Ama sonucunu bildiğim bir toplantıyı, dışarı çıkmadan Karantina Otelinde beklemek işime gelmedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık