koronavirusAraştırma: D vitamini koronada ölüm riskini iki kat azaltıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, D vitamininin Covid-19’a karşı faydasını bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya göre, D vitamini korona virüsünden ölüm riskini iki kat azaltıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 27, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

ABD’de yapılan bir araştırma, D vitamininin Covid-19’a karşı faydasını bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya göre, D vitamini korona virüsünden ölüm riskini iki kat azaltıyor.

ABD’deki Boston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, D vitamininin Covid-19’dan ve Covid-19 kaynaklı komplikasyonlardan ölme riskini iki kat azalttığını gösterdi. Araştırmada, D vitaminin kandaki bağışıklık hücrelerinin sayısını artırdığı ve enflamasyon riskini azalttığı ortaya çıktı. Bu sayede, korona hastalarında ölüme yol açan sitokin fırtınası riskinin düştüğü belirtildi.

Yüzde 51 oranında azaltıyor

Araştırmada, Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi gören, bazıları bilinç kaybı yaşayan ve ölen 235 kişinin kan örnekleri ve D vitamini seviyeleri ölçüldü. İncelemede, D vitamini seviyeleri yeterli (en az 30 (ng)/mL) olan 40 yaş üzeri hastaların ölüm riskinin, D vitamini eksikliği çeken hastalara kıyasla yüzde 51 oranında daha düşük olduğu tespit edildi.

‘D vitamini eksikliği çok yaygın’

PLOS ONE dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Michael Holick, kış aylarında gribal enfeksiyon ve korona enfeksiyonunu eş zamanlı geçirme riskinin bulunduğuna, bu nedenle ölüm ve komplikasyonların artabileceğine dikkat çekerek, “D vitamini eksikliği dünya çapında çocuklar ve yetişkinler arasında çok yaygın olduğu için herkesin Covid-19’la enfekte olmamak ve komplikasyon yaşamamak adına takviye alması gerekir” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık