koronavirusAralık ayında yaklaşık 1 milyon doz Sputnik V aşısı üretimi planlanıyor

Rus biyoteknoloji şirketi Biocad (St.Petersburg) Aralık ayında yaklaşık 1 milyon doz Sputnik V koronavirüs aşısı üretmeyi planlıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Biocad Genel Direktörü Dmitriy Morozov, aralık ayında yaklaşık 1 milyon doz Sputnik V koronavirüs aşısı üretmeyi planladıklarını söyledi.

13. St. Petersburg Uluslararası İnovasyon Forumu’nda konuşan Morozov, “Şu anda, aralık ayı için 1 milyon doz aşı üretmeyi planlıyoruz ve üretimi ileride artırmayı düşünüyoruz. Hatta daha erken sürede yapmak için gayret sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de koronavirüs aşısı yaptırdığına vurgu yapan Morozov, “Hissettiğim kadarıyla aşı işe yarıyor, bu açık” şeklinde konuştu.

Daha önce, Biocad’ın Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının üretimi için teknoloji transferi sürecini aralık ayına kadar tamamlayacağı belirtilmişti.

Biocad, eylül ayında Gamaleya Araştırma Merkezi ile Sputnik V’nin endüstriyel üretimini öngören bir anlaşma imzalamıştı. Biocad, sıvı aşının yanı sıra Sputnik V’nin toz ve liyofilize halini de üreteceklerini, bunun toz aşının nakliyesinde özel koşullara gerek olmaması açısından önemli olduğunu vurgulamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık