AktüelGazedda'nın GündemiAralarında Afrika saldırganları da bulunan 14 kişi ödeneksiz izne çıkarıldı

Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu'nun seçim yatırımı olarak işe aldığı 14 kişi, ekonomik gerekçelerle 6 ay süreyle ödeneksiz izne çıkarıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 31, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun seçim yatırımı olarak işe aldığı 14 kişi, ekonomik gerekçelerle 6 ay süreyle ödeneksiz izne çıkarıldı.

Afrika Gazetesi’ne yönelik düzenlenen saldırının faillerinin de arasında bulunduğu Büyükkonuk Belediyesi’ne bağlı 14 kişi, bugün itibariyle ödeneksiz izne çıkarıldı.

6 ay boyunca ödeneksiz izne yollanan işçilere “ekonomik tedbirler” nedeniyle bu kararın alındığı Sennaroğlu tarafından yazılı olarak bildirildi.

Yapılan bildirimde, Büyükkonuk Belediyesi olarak ekonomik tedbirler çerçevesinde Dev-İş ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi’nde yer alan 24. Madde dikkate alınarak 2014 sonrası alınan işçilerin 6 ay süreyle ödeneksiz izne çıkarılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Toplu İş Sözleşmesi’ndeki Madde 24 neyi kapsamaktadır?

2018-2019 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesinin 24. Maddesi aynen şu şekildedir.

“Madde 24: İHBAR ÖNELLERİ

İşveren iş azlığı nedeni ile bir işçiyi işten durduracağı zaman “ilk giren son çıkar” prensibine uymayı kabul eder.

a) İş azlığı nedeni ile işten durdurma işleminde “İş Yasası” kuralları uygulanır.

b) (a) şıkkındaki ihbarlar yapılmazsa, söz konusu ihbar süreleri tam olarak ödenerek işine son verilir.

c) Bu ihbarlarda 10 (on) iş günü tam ödenekli olarak, sendikaya üye personele yeni iş arama izni verilir.

d) İş azlığı ile durdurulan kadrolu bir işçinin yerine 6 (altı) aya kadar istihdam yapılacaksa, bu öncelik durdurulan işçiye verilir.”

Konuyla ilgili Devrimci Genel İş Başkanı yaptığı açıklamada, “konunun sizin de takdir edeceğiniz gibi bu madde ile uzaktan yakından alakası yoktur. Burada amaç personel ile sendika arasındaki güveni bozmak adına yapılmış manipülasyondur.” dedi.

İşten çıkarılanlardan biri de Afrika saldırganı

22 Ocak 2018 günü Afrika Gazetesi önünde düzenlenen faşist saldırının faillerinden biri olan Bayram Ak da işten durdurulanlar arasında. Büyükkonuk Belediyesi personeli Bayram Ak, Afrika Gazetesi önündeki saldırıdan dolayı 3 ay hapse mahkum edilmişti.

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı, konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkücü çetelerin hep birilerinin maşası olduğunu, daha sonra kullanılmasına gerek kalmayınca kızağa çekildiklerini kaydetti.

Kanatlı açıklamasında şunları kaydetti:

“Büyükkonuk belediye başkanı işe aldı, başkanının yardımı ve teşviki ile 22 Ocak’ta Afrika Gazetesine saldırdı, hapse mahkum oldu, şartlı tahliye kurulu ışık hızı ile devreye girip “iyi halden” erken tahliye oldu, ilk ekonomik krizde çok güvendiği belediye başkanı onu işsiz bıraktı! Ülkücü çeteler hep birilerinin maşası oldu, sonra kullanılmasına gerek olmayınca kızağa çekildiler, Bayram Ak, Sennaroğlu tetikçi, şimdi işsiz!”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık