TeknolojiYaşamApple’ın yeni işletim sistemi macOS Catalina’da iTunes yok

Apple’ın yeni işletim sistemi macOS Catalina geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Masaüstü işletim sistemlerinin en sonuncusu macOS Catalina beraberinde pek çok yenilik de değişiklik de getiriyor. Bu değişikliklerin arasında ilk dikkat çekenlerden biri macOS Catalina ile beraber hayatımızdan yavaş yavaş çıkacak olan iTunes. Zira Catalina’da iTunes’un yerine Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV bulunuyor. Bu önemli değişikliğin yanı sıra göze çarpan bir yenilik ise kullanıcıların iPad’lerini ikinci bir ekran gibi kullanarak Mac masaüstlerini genişletmelerine veya Mac’teki...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Apple’ın yeni işletim sistemi macOS Catalina geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Masaüstü işletim sistemlerinin en sonuncusu macOS Catalina beraberinde pek çok yenilik de değişiklik de getiriyor. Bu değişikliklerin arasında ilk dikkat çekenlerden biri macOS Catalina ile beraber hayatımızdan yavaş yavaş çıkacak olan iTunes. Zira Catalina’da iTunes’un yerine Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV bulunuyor. Bu önemli değişikliğin yanı sıra göze çarpan bir yenilik ise kullanıcıların iPad’lerini ikinci bir ekran gibi kullanarak Mac masaüstlerini genişletmelerine veya Mac’teki yaratıcılık uygulamalarında iPad’i hassas bir giriş cihazı olarak kullanmalarına olanak veren Sidecar özelliği.

Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, “macOS Catalina ile, Mac’e başta Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarının yeni bağımsız sürümleri olmak üzere birçok yeni uygulama geliyor.” dedi ve şunları ekledi: “Kullanıcılar, iPad ve Apple Pencil’ı kullanarak Mac uygulamalarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını sunan Sidecar ile çalışma alanlarını nasıl genişletebildiklerini gördüklerinde çok memnun olacaklar. Ve geliştiricilere yönelik yeni teknolojiler sayesinde bu sonbaharda Mac’e daha da fazla harika üçüncü taraf uygulama eklendiğini görecekler.”

Sidecar

Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına olanak veriyor. Sidecar, hareket halindeki kullanıcıların beraberlerinde ek bir ekran taşımasını kolaylaştırıyor. Böylece, kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar işlerini iki ekrana yayabiliyorlar. Ayrıca, stylus kalemle veri girişini destekleyen tüm Mac uygulamalarında Apple Pencil ile eşleştirdikleri iPad’lerini çizim yapmak veya yazı yazmak için kullanabiliyorlar. Sidecar, Final Cut Pro X ile video düzenlemek, Adobe Illustrator ile çizim yapmak veya iWork belgeleri üzerinde işaretlemeler yapmak için harika bir araç. Tüm Devamlılık özellikleri gibi Sidecar da kablosuz bağlantıyla çalışarak kullanıcıların daha mobil bir şekilde çalışmasına olanak veriyor.

macOS Catalina’nın geliştirici ön sürümü, developer.apple.com adresinden Apple Geliştirici Programı üyelerine açık halde. Mac kullanıcıları ise halka açık beta programına bu ayın ilerleyen günlerinde beta.apple.com adresinden erişebilecekler. macOS Catalina, bu sonbahardan itibaren 2012 ortası veya daha sonra piyasaya sunulan Mac’ler için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©