AktüelKültürApostolos Andreas Manastırı Yeniden Açıldı: “Azmin Birlikteliğinin ve Barışın Simgesi”

Karpaz Burnu’ndaki Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlandı. Çalışmaların tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Ofisi (UNDP-PFF) ve Kültürel Miras Teknik Komitesi yetkililerinin katıldı. İç ve dış restorasyonu tamamlanan kilise ziyarete açıldı. Çeşme, şapel ve kuzey bölümündeki binaların restorasyonu ve çevre düzenlemesine ise 2017 yılında başlanacak. Kıbrıs’ın güneyinde kalabalık bir basın mensubunun takip ettiği açılışa, sadece basın davet edilmesine rağmen, çok sayıda yurttaş da katıldı. ZENNARO UNDP Proje Sorumulusu Tiziana Zennaro,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Karpaz Burnu’ndaki Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlandı.

Çalışmaların tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Ofisi (UNDP-PFF) ve Kültürel Miras Teknik Komitesi yetkililerinin katıldı.

İç ve dış restorasyonu tamamlanan kilise ziyarete açıldı. Çeşme, şapel ve kuzey bölümündeki binaların restorasyonu ve çevre düzenlemesine ise 2017 yılında başlanacak.

Kıbrıs’ın güneyinde kalabalık bir basın mensubunun takip ettiği açılışa, sadece basın davet edilmesine rağmen, çok sayıda yurttaş da katıldı.

apostolo2

ZENNARO

UNDP Proje Sorumulusu Tiziana Zennaro, açılış töreninde yaptığı konuşmada, BM Kalkınma Programı olarak 2 yıl önce sözünü verdikleri ana kilise ve komşu binalardan oluşan 1. Etap restorasyonun tamamladıklarını ifade etti.

Zennaro, Apostolos Andreas Manastırı’nın Kıbrıs’ın önemli bir eseri ve simgesi olduğunu kaydederek, “Bugün ise azmin birlikteliğinin ve barışın simgesidir” dedi.

Restorasyonla ilgili bilgi veren Zennaro, Eylül 2014’de başlayan restorasyon süresince diğer işlerin yanı sıra 58 ikonun temizlendiği söyledi. Zennaro, restorasyonun birinci etap maliyetinin 2.23 milyon Euro olduğunu belirtti.

Zennaro, 2017 yılında başlayacak ikinci etabın da 1 yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini ifade etti.

apostolo

TUNCAY

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay da konuşmasında, Apostolos Andreas Manastırı’nın komitenin en anlamlı projelerinden biri olduğunu kaydetti.

Tuncay, insanlığın kimliğini temsil eden kültürel miras eserlerinin Suriye’de acımasızca yok edilirken, Kıbrıs’ta kültürel mirasın farklı toplumların ve kültürlerin yakınlaşmasına hizmet edebilecek potansiyele sahip olduğunu gösterdiklerini söyledi.

Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi olarak farklı bir yol izleyerek, büyük ve önemli adımlar attıklarını; kültürel mirası karşılıklı suçlama aracı olarak görmeyip, kökeni ne olursa olsun tüm eserleri ortak kültürel miras olarak kabul ettiklerini kaydetti.

manastir2

Kıbrıs’ın 3 kıtanın birleştiği bir ada olduğunun altını çizen Tuncay, “Cami de, kilisede bizimdir. Apotolos Andreas Manastırı da, Hala Sultan Tekkesi de hepimizindir” dedi.

Tuncay, 2014 yılından beridir manastırda gerçek bir mucize yaşandığını belirterek, evkaf ve kilisenin ortak finansmanıyla Müslüman Türkler ve Hristiyan Rumlardan oluşan Kültürel Miras Teknik Komite üyeleriyle müteahhitler, mimarlar, mühendisler ve işçilerle birlikte çalışarak, bu önemli eseri restore ettiklerini kaydetti.

Tuncay, oluşturdukları işbirliği ortamının Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların yararına olacak şekilde diğer alanlara da yansıması dileğinde bulundu.

manastir1

HADJIDEMETRIOU

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Rum Eş Başkanı Takis Hadjidemetriou da tüm Kıbrıslıların ortak vatanı Kıbrıs’ın bir ucunda bulunan manastırın önemli olay ve mesajları hatırlattığını belirtti.

Hadjidemetriou, manastırın restore edilerek, doğal yapısıyla uyum içinde varlığını gelecekte de sürdürmesinin sağlandığını ifade etti.

Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslrumlar olarak kardeş kardeşe bir kültür anıtını kurtarmak için saygı ve sevgiyle bir arada çalıştıklarını söyleyen Hadjidemetriou, kültürün siyasi ya da dini sınırları tanımadığı, insanları biraraya getirip yücelten bir şey olduğu mesajını verdiklerini belirtti.

Hadjidemetriou, “Apostolos Andreas Manastırı, Kıbrıs’ın bu en uç bölgesinde, tıpkı bir fener gibi hepimizin yolunu aydınlatmak üzere durmaktadır” dedi.

Eş Başkanı Hadjidemetriou, Apostolos Andreas Manastırı’nın Kıbrıslıtürkler ile Kıbrıslıtumların işbirliğinin şanı olduğunu kaydetti.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık