AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haber“AP’de sorunlarımızı aktarabilecek birinin olması bizim açımızdan çok önemli”

AEGEE (Avrupa Birliği Öğrenci formu) Mağusa üyesi Mustafa Mulla: “Kıbrıs Türk gençlerini Avrupa’ya bağlayan her türlü adımı önemsiyor ve destekliyoruz. Ayrıca, parlementoda bir Kıbrıslı Türkün olması, sorunlarımızı birinci ağızdan Avrupaya duyuracak bir temsilcimiz olacağı anlamına geliyor ve Kıbrıs Türk gençlerinin sorunlarını aktarabileceği birinin olması bizim açımızdan çok önemli bir noktadır.” “Tüm Kıbrıslı Türklerin de aynı sorumluluğu gösterip seçimlerde oy kullanmaya davet ediyoruz. Umuyoruz ki bu seçimler Türklere ayrılan ve şu an boşta kalan 2 sandalyeyi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 19, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AEGEE (Avrupa Birliği Öğrenci formu) Mağusa üyesi Mustafa Mulla: “Kıbrıs Türk gençlerini Avrupa’ya bağlayan her türlü adımı önemsiyor ve destekliyoruz. Ayrıca, parlementoda bir Kıbrıslı Türkün olması, sorunlarımızı birinci ağızdan Avrupaya duyuracak bir temsilcimiz olacağı anlamına geliyor ve Kıbrıs Türk gençlerinin sorunlarını aktarabileceği birinin olması bizim açımızdan çok önemli bir noktadır.”

“Tüm Kıbrıslı Türklerin de aynı sorumluluğu gösterip seçimlerde oy kullanmaya davet ediyoruz. Umuyoruz ki bu seçimler Türklere ayrılan ve şu an boşta kalan 2 sandalyeyi doldurmak için bir fırsat olacak ve herkese barış yolunda bir mesaj verecektir.”

 

Gazedda-Özel

AEGEE Mağusa, bir grup öğrenci tarafından 1994 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurulma çalışmalarına başladı.

AEGEE Europe, değerlendirmesini yaparken ilk önce adanın politik durumundan dolayı çeşitli zorluklar çıkarttı

Önemli çabalardan sonra, AEGEE Europe en sonunda AEGEE Mağusa’yı bünyesinde katma kararı aldı. Ağ içerisinde, AEGEE Mağusa, yükselebileceği en üst basamağa ulaşmıştı ve o günden bugüne dek AEGEE Mağusa, AEGEE ağı içerisinde aktif olan lokaller arasında aktifliğini sürdürmektedir.

AEGEE Mağusa son günlerde ise Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik düzenledikleri toplantı ile gündeme geldiler. Bu bağlamda Gazedda Kıbrıs olarak, AEGEE Mağusa üyelerinden Mustafa Mulla’ya Avrupa Parlementosu seçimlerine yönelik görüşlerini sorduk.

Gazedda: Avrupa Parlamentosu seçimleri sizin için ne anlam ifade ediyor?

Mustafa Mulla: Bizim AEGEE Mağusa olarak öncelikli amacımız Kıbrıs Türk gençlerini Avrupa ile yakınlaştırmak, birleştirmektir. AEGEE’nin açılımı Avrupa Birliği Öğrenci formu olup, Avrupa Parlamentosunda 2 üyeyle temsil edilmektedir. Bu yüzden Kıbrıs Türk gençlerinin Avrupa Birliğindeki temsiliyetine çok önem veriyor ve bunun yolunu açacak her türlü kişi ve kuruluşlara açık olarak destek veriyoruz.

Gazedda:  bu seçimlerde Kıbrıslı Türk adayların olmasının olumsuz olarak değerlendiren çevreler var. Sizce bu şekilde tavırlarının olma sebebi nedir?

Mustafa Mulla: Bu gibi çevrelerin savundukları nokta Kıbrıs Cumhuriyetinin kendilerini temsil etmediği ve Rum kesimi diye nitelendirdikleri bir yönetim altında giren bir adaya oy vermeyecekleri yönündedir. Fakat belirtmeliyiz ki bunun mantıksal bir tarafı olmamakla beraber her Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşının hakkı olan oyu kullanıp temsiliyetimize destek vermelerini gerektiğini düşünüyoruz.

Gençler olarak en büyük beklentimiz her Avrupa Birliği yurttaşı gibi temsiliyetimizin sağlanması ve gençlerle ilgili olan projelere olan erişimin artırılmasıdır.Özellikle Kıbrıslı Türk gençlerine yönelik burs olanaklarının ve projelerin artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu olanaklara şu an da sahip olsak bile yeterli olmadığını ve aynı zamanda çoğu konuda haberdar olmadığımızı düşünüyoruz.

Gazedda: Seçimlerde oy verirken esas sebebiniz nedir?

Mustafa Mulla – İlk soruda da belirttiğim gibi, Kıbrıs Türk gençlerini Avrupa’ya bağlayan her türlü adımı önemsiyor ve destekliyoruz. Ayrıca, parlamentoda bir Kıbrıslı Türkün olması, sorunlarımızı birinci ağızdan Avrupa’ya duyuracak bir temsilcimiz olacağı anlamına geliyor ve Kıbrıs Türk gençlerinin sorunlarını aktarabileceği birinin olması bizim açımızdan çok önemli bir noktadır.

Gazedda: Avrupa Parlamentosu seçimlerinden, gençler olarak beklentiniz nedir?

Mustafa Mulla: Gençler olarak en büyük beklentimiz her Avrupa Birliği yurttaşı gibi temsiliyetimizin sağlanması ve gençlerle ilgili olan projelere olan erişimin artırılmasıdır.

Özellikle Kıbrıslı Türk gençlerine yönelik burs olanaklarının ve projelerin artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu olanaklara şu an da sahip olsak bile yeterli olmadığını ve aynı zamanda çoğu konuda haberdar olmadığımızı düşünüyoruz.

Gazedda: Son olarak söylemek istediğiniz bir mesajınız var mi ?

AEGEE Mağusa olarak 26 Mayısta tüm üyelerimizle ile birlikte seçimlere gidiyoruz ve bu konuyla ilgili de bir bisiklet aktivitesi düzenliyoruz.

Tüm Kıbrıslı Türklerin de aynı sorumluluğu gösterip seçimlerde oy kullanmaya davet ediyoruz. Umuyoruz ki bu seçimler Türklere ayrılan ve şu an boşta kalan 2 sandalyeyi doldurmak için bir fırsat olacak ve herkese barış yolunda bir mesaj verecektir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık