AktüelEkonomi PolitikAntikapitalistler G20 Zirvesini “G20-Cehenneme Hoşgeldiniz” Sloganıyla Karşılayacak

G20 liderleri 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde toplanıyor.   Kapitalizmin bu zirvesini, anti kapitalist ve alternatif fikirlerin etkin olduğu bir kentte düzenlenmesi bir çok eylemi de beraberinde getirdi. Birçok otonom, kapitalizm karşıtı ve çevreci hareketin protesto gösterileri 2 Temmuz’dan itibaren başlayacak. En az 150 bin kişinin beklendiği protesto gösterilerine polisin sert müdahale edeceğinin işareti de hazırlanan cezaevi. G20 Zirvesi’ne karşı 6 Temmuz’da sol otonom gruplarca “G20-Cehenneme Hoşgeldiniz” sloganıyla düzenlenecek protesto gösterisini bahane...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 21, 2017
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

G20 liderleri 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde toplanıyor.

 

Kapitalizmin bu zirvesini, anti kapitalist ve alternatif fikirlerin etkin olduğu bir kentte düzenlenmesi bir çok eylemi de beraberinde getirdi.

Birçok otonom, kapitalizm karşıtı ve çevreci hareketin protesto gösterileri 2 Temmuz’dan itibaren başlayacak. En az 150 bin kişinin beklendiği protesto gösterilerine polisin sert müdahale edeceğinin işareti de hazırlanan cezaevi.

G20 Zirvesi’ne karşı 6 Temmuz’da sol otonom gruplarca “G20-Cehenneme Hoşgeldiniz” sloganıyla düzenlenecek protesto gösterisini bahane eden Hamburg polisi, 11 bin metrekarelik bir alanda cezaevi hazırladı. Eski bir gıda mağazasının dönüştürülmesiyle hazırlanan binada 400 kişinin geçici olarak tutulabilmesi planlanıyor.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, G20 karşıtları için 70 toplu, 50 kadar da tekli hücre hazırlandı. Almanya’nın söz konusu cezaevi için en az 3 milyon euro bütçe planladığı ancak maliyetin çok daha yüksek olduğu bildiriliyor.

Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini temsil eden 19 büyük ülke ile Avrupa Birliği’nin üyesi olduğu G20 zirvesi Hamburg’da yapılacak. 2007 yılında ülkenin kuzeyindeki Heiligendamm kasabasında düzenlenen G8 Zirvesi’nde de Alman polisinin sert müdahalesi olmuş ve büyük olaylar çıkmıştı. Olaylarda bir gösterici polisin tazyikli suyu doğrudan sıkması nedeniyle bir gözünü kaybetmişti.

G2o zirvesine alternatif bir zirve de yapılacak.  Alternatif zirvenin gündemleri arasında Rojava devrimi ve alternatif modeli de var.

https://www.g20-hamburg.mobi/fotos-neu/

DEMİRYOLLARINA ÜLKE GENELİNDE SABOTAJ

Bu arada, zirve öncesi Almanya’nın hemen her yerinde demiryollarına yönelik eylemler düzenlendi.

Arson attacks disrupt German railways, police suspect anti-G20 activists

Kendilerine “Shutdown G20” adını veren bir grup, eylemleri üstlendi. Bu grup, radikal sol hareketleri kapsıyor.

2011 yılında da Alman askerlerinin Afganistan’daki varlığına karşı benzer eylemler gerçekleştirilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık