AktüelEkolojiAntartika’ya ‘Karpuz karı’ yağdı

Mikroskopik kar yosunlarının oluşturduğu kırmızı kar, hava normalden daha hızlı ısındığında oluşuyor. Küresel ısınma nedeniyle oluşan doğa fenomeni bir sarmal yaratarak, yine küresel ısınmaya katkı sağlıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 29, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Dünyanın en soğuk yeri olarak bilinen Antarktika‘da çalışan Ukraynalı bilim insanları, sabah uyandıklarında araştırma istasyonlarının etrafındaki bembeyaz karın kırmızıya döndüğünü gördü.  Araştırmacılar kısa sürede bunun ‘Chlamydomonas nivalis’ yani ‘kırmızı kar‘ olarak da bilinen mikroskopik bir kar yosunu olduğunu anladı.

Euronews’den Sertaç Aktan‘ın aktardığına göre, ‘karpuz karı’ olarak da adlandırılan bu doğa olayı klorofilin yanı sıra ikincil kırmızı karotenoid pigment içeren yeşil alg türü Chlamydomonas nivalis’in neden olduğu bir fenomen. Tatlı su alglerinin çoğunun aksine, kriyofilik olan bu yosunlar donma suyunda gelişiyor.

İyiye işaret değil

Bu algler karda, hava normalden daha hızlı şekilde ısındığı zaman oluşuyor. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu fenomenin Antarktika’da araştırma istasyonunun bulunduğu bölgede görülmeye başlanması iyiye işaret değil.

Oluşan algler ayrıca güneş ışınlarını yansıtan beyaz kar yüzeyini kapladığı ve daha koyu bir renge çevirdiği için ek olarak küresel ısınmaya katkı yapıyor ki, bu duruma da ‘geri dönüşüm sarmalı’ deniyor. Yani küresel ısınmanın neden olduğu bir doğa olayı daha fazla küresel ısınmaya neden oluyor ve bu sarmal bir noktadan sonra geri dönüşü olmayan bir sürece girebiliyor. Aynı durum buzulların erimesi ile yansıtıcı beyaz alanların kaybedilmesinde de geçerli.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık