AktüelEkolojiAntartika’da dünyanın en büyük buzdağı koparak denize sürüklendi

Avrupa Uzay Ajansı, Antarktika'nın kuzeybatısındaki Ronne Buz Sahanlığı'ndan kopan dev buz kütlesinin Weddell Denizi'ne doğru sürüklendiğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Antarktika’da,  Korsika Adası’nın yarısı büyüklüğündeki bir buz kütlesinin koptuğu bildirildi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Antarktika’nın kuzeybatısında bulunan Ronne Buz Sahanlığı‘ndan kopan dev buz kütlesinin Weddell Denizi‘ne doğru sürüklendiğini duyurdu.

Ajans,  kopan 4 bin 320 kilometrekarelik dev buz kütlesinin uzaydan alınan görüntülerini de internet sitesinde kamuoyuyla paylaştı.

“A-76” adı verilen buz kütlesi 170 kilometre uzunluğa ve 25 kilometre genişliğe sahip. Dünyada daha önce kopan en büyük buz kütlesi olarak bilinen “A-23A” 3 bin 380 kilometrekarelik alana sahipti.

İklim uzmanları, küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği yüzünden bu tür olayların her geçen gün artacağını ve etkisinin de büyük olacağını belirtiyor. Buzulların erimesi ve ana parçadan koparak okyanusa açılması, deniz seviyelerinde şimdiye dek görülmemiş ölçüde yükselmeye neden oluyor. Uzmanlar, bu durumun dünyadaki ada devletlerini ve deniz kıyılarındaki kalabalık nüfusa sahip kentleri sular altında bırakacağı uyarısı yapıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık