EkolojiAntarktika’nın En Büyük Buzdağı Kopmak Üzere

Antarktika’da 1990’lı yıllardan bu yana giderek azalan buz sahanlıklarının en büyüğü olan Larsen C’nin büyük bir parçasının kopmak üzere olduğu duyuruldu. ANF’de yer alan haberde Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan son fotoğraflara göre, Larsen C’den kopmak üzere olan buzdağının son 16 yıldaki en büyük buzdağı olacağı anlaşılıyor. Sahanlığın ana kütlesiyle arasında 90 metre genişliğinde bir yarık oluşan buzdağının 110 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 530 metre derinliğinde olduğu tespit edildi. Tespit edilen bu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Antarktika’da 1990’lı yıllardan bu yana giderek azalan buz sahanlıklarının en büyüğü olan Larsen C’nin büyük bir parçasının kopmak üzere olduğu duyuruldu.

ANF’de yer alan haberde Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan son fotoğraflara göre, Larsen C’den kopmak üzere olan buzdağının son 16 yıldaki en büyük buzdağı olacağı anlaşılıyor.

Sahanlığın ana kütlesiyle arasında 90 metre genişliğinde bir yarık oluşan buzdağının 110 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 530 metre derinliğinde olduğu tespit edildi.

Tespit edilen bu kopmanın gerçekleşmesi halinde Antarktika’da 2000 yılından bu yanaki en büyük, dünya tarihinde ise en büyük 3’üncü buzdağının kopmuş olacağı bildiriliyor.

19’uncu yüzyılın kaşif denizcilerinden Carl Anton Larsen’in adını alan Larsen sahanlıkları daha önce A, B ve C olarak bölünmüştü. Sahanlığın göreceli daha küçük hacime sahip A ve B olarak adlandırılan bölümleri 2002 yılına kadar erimişlerdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık