AktüelEkolojiAntarktika’dan kopan dev buz dağı kendi büyüklüğünde adayla çarpışma rotasında

Üç yıl önce Antartika buz tabakasından kopan dev bir buz dağının Güney Amerika'nın en güney ucu açıklarındaki İngiltere'ye bağlı Güney Georgia Adası'yla çarpışma rotasında olduğu açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 15, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Üç yıl önce Antartika buz tabakasından kopan dev bir buz dağının Güney Amerika’nın en güney ucu açıklarındaki İngiltere’ye bağlı Güney Georgia Adası’yla çarpışma rotasında olduğu açıklandı.

A68a adı verilen buz dağının 2017’de Antartika’daki buz tabakasından koptuğunda 6000 kilometrekare olan yüzölçümünün elde edilen son görüntülerde 4200 kilometrekareye düştüğü tespit edildi. Bu haliyle bile dünyanın kayıtlı en büyük buzdağı olma özelliğini koruyan A68a, Güney Georgia adasıyla neredeyse aynı büyüklükte.

Bilim insanları olası bir çarpışmanın insanların yaşamadığı adadaki vahşi hayatı yok edebileceğini belirtiyor. Buz dağının adanın çevresindeki okyanus tabanında bulunan resif, sünger ve plankton sistemlerini yok etmesinin yanı sıra adanın kıyılarına ulaşması halinde ise adadaki 2 milyondan fazla fok balığı ve penguenin beslenme yollarını kapatma ihtimali bulunuyor.

İngiltere Savunma Bakanlığına ait bir nakliye uçağının çektiği görüntülerde dünyanın en büyük buz dağının son 3 yılda 1800 kilometrekare eridiğinin görüldüğü bildirildi.

Bir A400 nakliye uçağının “A68a” adlı, dünyanın en büyük buz dağının giderek artan düzensiz hareketlerini gözlemlemek için bölgede alçak uçuş yaptığı belirtildi.

Nakliye uçağı söz konusu buz dağındaki çok sayıda çatlağı ve su altında uzanan tünelleri görüntüledi.

Son haftalarda elde edilen uydu görüntülerinde de A68a’nın kenarlarının sert dalga hareketleriyle hızla parçalandığı görüldü.

İngiliz Antarktik Araştırma ekibinden Geraint Tarling okyanus akıntıları nedeniyle hızı azalabilen ya da artabilen buz dağının adaya çarpmasnın günler ya da haftalar alabileceğini belirtti. Şu anda adaya 50 kilometre uzaklıkta olan buz dağının düşük bir ihtamelde olsa rotasını değiştirebileceği de belirtiliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık