koronavirusAntarktika’da ilk koronavirüs vakaları tespit edildi

Şili'ye ait araştırma üssünde toplam 36 vaka tespit edildi. Böylece salgının uğramadığı tek kıta olma özelliğini taşıyan Antarktika bu özelliğini yitirmiş oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Antarktika‘da Şili‘ye ait General Bernardo O’Higgins Riquelme araştırma üssünde toplam 36 koronavirüs vakası tespit edildi. Böylece salgının uğramadığı tek kıta olma özelliğini taşıyan Antarktika bu özelliğini yitirmiş oldu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre vakaların 26’sını üste görev yapan Şilili askerler, 10’unu ise üssün tamir ve bakımından sorumlu işçiler oluşturdu.

‘Karantinaya alındılar’

Şili ordusunun olayla ilgili açıklamasında, “PCR testleri pozitif çıkan personelin üsten çıkarıldığı” belirtildi. Ayrıca üsse destek amacıyla bölgeye seyahat edip dönen bir geminin üç mürettebatında da Covid-19 tespit edildiği bildirildi.

Koronavirüse yakalanan 36 kişinin Şili’de Punta Arenas bölgesine getirildiği ve karantinaya alındıkları, durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

Toplam 13 araştırma üssü var

Antarktika’da sürekli yerleşim bulunmuyor.Şili’nin Antarktika’da 13 araştırma üssü bulunuyor. Salgın nedeniyle kıtadaki tüm büyük araştırmalar askıya alınmıştı.

Associated Press ajansına göre, kıtada kış ayları boyunca 1000 kadar araştrımacı ve diğer ziyaretçilere rastlanıyor.

2020’nin Mart ayında salgın nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde sıkı kısıtlamalara gidildiğinde, Antarktika’daki araştırma programlarını yürütenler, bunun büyük bir felakete yol açabileceğini tahmin ederek birçok çalışmayı askıya almıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık