AktüelEkolojiAntarktika’da Dünyanın En Büyük Doğal Rezervi Oluşturuluyor

Yıllardır önde gelen dünya devletlerinin egemenlik iddiasının olduğu Antarktika’da yeryüzünün en büyük deniz rezervinin oluşturulmasında uzlaşıldı. Antarktika Fauna ve Deniz Florası’nı Koruma Komisyonu’na üye 24 ülke ile Avrupa Birliği (AB), Okyanusya ile Güney Amerika arasında yer alan Ross Denizi’nde 1,5 milyon kilometrekarelik alanın korumaya alınması kararı aldı. Böylelikle dünyanın koruma altındaki en büyük rezerv alanı oluşturulmuş oldu. Ross Denizi, Pasifik Okyanusu’nda Antarktika’nın batısında yer alıyor. Britanyalı kaşif James Clark Ross tarafından 1841’de keşfedilen Ross Denizi,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yıllardır önde gelen dünya devletlerinin egemenlik iddiasının olduğu Antarktika’da yeryüzünün en büyük deniz rezervinin oluşturulmasında uzlaşıldı.

Antarktika Fauna ve Deniz Florası’nı Koruma Komisyonu’na üye 24 ülke ile Avrupa Birliği (AB), Okyanusya ile Güney Amerika arasında yer alan Ross Denizi’nde 1,5 milyon kilometrekarelik alanın korumaya alınması kararı aldı. Böylelikle dünyanın koruma altındaki en büyük rezerv alanı oluşturulmuş oldu.

Ross Denizi, Pasifik Okyanusu’nda Antarktika’nın batısında yer alıyor. Britanyalı kaşif James Clark Ross tarafından 1841’de keşfedilen Ross Denizi, dünya üzerinde insan kaynaklı zararlardan etkilenmemiş nadide alanlardan.

Oldukça zengin bir biyo çeşitliliğe sahip Ross Denizi’nde rezerv alanı ilan edilmesi ‘büyük bir başarı’ olarak değerlendiriyor. Rezerv alanının ilanına ilişkin yıllardır süren müzakerelerde Rusya ve Çin’in itirazları olduğu biliniyordu.

anf

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık