AktüelEkolojiAntarktika’da devasa ölçekteki buzdağı buz sahanlığından ayrıldı

Antarktika’da yer alan bir buzdağı Brunt Buz Sahanlığı’ndan koptu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Antarktika’da yer alan bir buzdağı Brunt Buz Sahanlığı’ndan koptu. Ayrılan parçanın yüzey alanının 1,270 kilometre kare, kalınlığının ise 150 metre olduğu kaydedildi.

Ayrılma Birleşik Krallık’ın Halley araştırma merkezinin yaklaşık 20 kilometre ilerisinde gerçekleşti. Merkez’de kimsenin olmaması nedeniyle hayatı tehdit eden bir durumla karşılaşılmadı.

Çatlaklar 10 yıl önce keşfedilmişti

Merkez bir buzdağının yakında ayrılabileceği endişesi nedeniyle şubat ayında Brunt Buz Sahanlığı’ndaki büyük çatlak görüntülerini yayınlamıştı. Bu çatlaklar ilk olarak on yıl önce keşfedilmişti.

Daha fazla kırılmaya yol açabilir

Galler‘deki Swansea Üniversitesi‘nden buzulbilimci ve jeoloji profesörü olan Adrian Luckman, son haftalardaki darbenin görüntülerini inceliyor ve buzuldan büyük bir buz parçasının ne zaman kırılabileceğini tahmin ediyor.

The Guardian’ın aktardığına göre Luckman, “Antarktika buz sahanlıklarının büyük bölümlerinin kırılması, nasıl çalıştıklarının tamamen normal bir parçası. Ancak cuma günü Brunt Buz Sahanlığı’nda tespit edilenler gibi büyük ayrılma olayları oldukça nadir görülüyor” ifadelerini kullandı.

Bu ayrılmanın önümüzdeki gün ve haftalarda daha fazla parçanın kırılmasını tetikleyip tetiklemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık