AktüelBilimYaşamAnne Adaylarının Plasentalarında Hava Kirliliği Parçacıkları Bulundu!

Çeviren: Aycan Annabelle Akcin Yeni araştırmalar kanıtlamıştır ki, henüz doğmamış bebeklere zarar veren toksik hava, annelerin bedenleri üzerinden anne karnındaki bebeğe geçmektedir.  Bilim adamları, hava kirliliği parçacıklarının hamile kadınların akciğerleri üzerinden geçerek plasentalarına yerleştiklerinin ilk kanıtları buldular. Bu zararlı toksik havanın fetüslerdeki zararı bilinmesine rağmen zararın tam olarak ne olduğu henüz bilinmemektedir.  Hamile kadınlarla yapılan yeni bir araştırma bebeklerinin her birinin plasentalarında isli partikülleri ortaya çıkardı.  Araştırmacılar bu parçacıkların fetüslere kadar girmiş olmasının oldukça mümkün...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 17, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Çeviren: Aycan Annabelle Akcin

Yeni araştırmalar kanıtlamıştır ki, henüz doğmamış bebeklere zarar veren toksik hava, annelerin bedenleri üzerinden anne karnındaki bebeğe geçmektedir. 

Bilim adamları, hava kirliliği parçacıklarının hamile kadınların akciğerleri üzerinden geçerek plasentalarına yerleştiklerinin ilk kanıtları buldular. Bu zararlı toksik havanın fetüslerdeki zararı bilinmesine rağmen zararın tam olarak ne olduğu henüz bilinmemektedir. 

Hamile kadınlarla yapılan yeni bir araştırma bebeklerinin her birinin plasentalarında isli partikülleri ortaya çıkardı.  Araştırmacılar bu parçacıkların fetüslere kadar girmiş olmasının oldukça mümkün olduğunu söylüyorlar. Şehir kirliliği ile prematüre doğumlar arasındaki ilişki üzerine daha önce yapılan pek çok araştırma en son Londra’da geçen Aralık ayında 500,000 katılımcıyla yapılan geniş çaplı araştırma ile kanıtlanmıştır ki şehir kililiğinin prematüre doğum riskini arttırmaktadır. Doktorların bunun üzerine yaptığı yorum şu şekilde: ‘şehir kirliliğne bağlı kadının sağlık problemleri her geçen gün yaklaşan bir toplumsal sağlık felaketidir’.

Bilim adamları giderek artan bir şekilde hava kirliliğinin akciğerlerin çok ötesinde sağlık sorunlarına yol açtığını buluyorlar. Ağustos ayında yapılan araştırmalar, hava kirliliğinin entellektüelliği “büyük” bir azalmaya uğrattığını, 2016’da yapılan araştırmalar ise hava kirliliğinden kaynaklanan zehirli nanopartiküllerin insan beyninde keşfedildiğini ortaya koydu.

Hali hazırda ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşan yeni bir nesilin yetiştiği konusunda uyarıda bulunan Avrupa Solunum Deneği ve Yunanistan’daki Atina Göğüs Hastanesi Başkanı Prof. Mina Gaga, kirliliğin dünya üzerindeki sağlık problemlerine olan etkisini azaltmak için daha temiz bir havaya yönelik çok daha sıkı politikalara ihtiyacımız olduğunun altını çizmektedir.

UNICEF ​​Yönetici Direktörü Anthony Lake ise kirleticilerin bebeklerin akciğerlerini geliştirmelerine zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda gelişmekte olan beyinlerine ve dolayısıyla geleceklerine de zarar verdiklerini dile getirmektedir.

Kaynak:

Air pollution particles found in mothers’ placentas

New research shows direct evidence that toxic air – already strongly linked to harm in unborn babies – travels through mothers’ bodies

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık