AktüelKıbrıs Sorunu“Ankara’nın Güvenlik Konseyi kararlarını küçümsemesi kabul edilemez”

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, perşembe günü Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi ve devamında Konsey daimi üyelerinin kararlarının Ankara tarafından küçümsenmesinin kabul edilemez olduğunu dolayısıyla bu konunun Konseyi ve özellikle daimi üyeleri ciddi bir şekilde düşündürmesi gerektiğini vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, perşembe günü Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada,  Güvenlik Konseyi ve devamında Konsey daimi üyelerinin kararlarının Ankara tarafından küçümsenmesinin kabul edilemez olduğunu dolayısıyla bu konunun Konseyi ve özellikle daimi üyeleri ciddi bir şekilde düşündürmesi gerektiğini vurguladı.

Christodoulides meslektaşı Lavrov ile her zaman olduğu gibi samimi ve açık bir diyalog gerçekleştirme fırsatına sahip olduklarını, verimli bir diyalog olduğunu, ikili ilişkiler, salgının göğüslenmesi, uluslararası ve bölgesel konular, AB-Rusya ilişkileri, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’la ilgili gelişmeler üzerine görüş teatisinde bulunduklarını açıkladı.

Christodoulides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Rusya Federasyonu’nun özellikle BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde uzun yıllara dayanan desteğine değer verdiğini belirterek özellikle çağ dışı garantilerin lağvedilmesi, Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli bir temele dayalı, hedefli bir çözüm bulunması konusundaki desteğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Christodoulides, “BM Güvenlik Konseyinin, her zaman BM ilgili kararları temelinde özlü müzakerelerin yeniden başlaması çabalarında önemli bir rol oynamaları dileğimi ilettim ve meslektaşımdan bu yönde katkıda bulunmasını istedim” dedi.   

Bakan, görüşmede ayrıca Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi kararlarını görmezden gelerek kapalı Varoşa bölgesindeki yasa dışı tahriklerini de tartıştıklarını söyledi ve “bu yasa dışı eylemler 23 Temmuz’da Başkanlık Açıklamalarına rağmen hala devam etmektedir. Ankara’nın Güvenlik Konseyi ve devamında Konsey üyelerinin kararlarını küçümsemesi Konsey ve Daimî Üyeleri tarafından ciddiye alınması gereken bir konu olduğuna inanıyoruz” dedi.  

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde Deniz Hukukunu çiğneyen yasa dışı eylemlerinin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarında olumsuz etkileri olduğunu ve Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliği tehlikeye düşürdüğünü kaydetti.

Christodoulides, ikili ilişkileri değerlendirme aracılığıyla bunların mükemmel düzeyde olduğunun net olarak ortaya çıktığını belirterek Lavrov ile işbirliğinin iki ülke ve halkları yararına olacak şekilde belli alanlarda ve ortak konularda daha da geliştirilmesi beklentilerini de ele aldıklarını duyurdu.

“Bu yönde, önümüzdeki dönemde ortaklaşa çalışma konusunda anlaştık. Bu çerçevede ve diplomatik ilişkilerimizin 60. yıl dönümü vesilesiyle imzalanan iki anlaşmanın ikili ilişkilerimizin geliştirilmesine olan bağlılığımızın kanıtıdır” diyen Dışişleri Bakanı, bu anlaşmaların ilkinin Kıbrıs Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında 2022–2024 yılları için Stratejik İşbirliği Çerçevesi olduğunu ve son döneme kadar iki ülke hükümetleri arasında geçerli olan Ortak Eylem Programının yenilenmesini oluşturduğunu ve bir dizi konuda işbirliği hedeflerini belirlediğini dile getirdi.

İkincisinin ise Kıbrıs ve Rusya hükümetleri arasında Kriz Yönetimi Durumlarında Sürekli İnsani Operasyonlar Anlaşması olduğunu ve üçüncü ülkelerden vatandaşların tahliyesini gerektirecek kriz durumlarında iki ülkenin işbirliği yapmasını öngördüğünü belirtti.

AB-Rusya ilişkilerine de değinen Bakan, bu konuda zorluklar ve farklı görüşler olmasına işaret etti ve önemli uluslararası zorlukların başarıyla aşılması için işbirliğinin gerekli olduğuna inandığını vurguladı.

Bakan “Sürekli diyalog ve iletişim olması önemli ve gereklidir, bu, aradaki farkları ve görüş ayrılıklarını göğüslemek için tek yoldur” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık