AktüelGazedda'nın GündemiAnı parası da yalan çıktı!

Dr. Fazıl Küçük Vakfı, Türkiye'de kendini koleksiyoner olarak tanıtan iki kişiye bastırdıkları paraları "Avrupa Merkez Bankası Dr. Fazıl Küçük portreli Euro" bastı diye lanse ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dr. Fazıl Küçük Vakfı, Türkiye’de kendini koleksiyoner olarak tanıtan iki kişiye bastırdıkları paraları “Avrupa Merkez Bankası Dr. Fazıl Küçük portreli Euro” bastı diye lanse ediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) üzerinde Dr. Fazıl Küçük’ün fotoğrafının bulunduğu hediyelik eşya maksatlı Euro banknotları bastığı haberlerinin gerçek olmadığı tespit edildi.

Yapılan haberlerle ilgili GazeddaKıbrıs yaptığı araştırmada, paraların Türkiye’de kendini koleksiyoncu olarak tanıtan “İbrahim Gölgeli” ismindeki bir kişi aracılığıyla yapıldığı öğrenildi.

Haber TAK tarafından servis edildi, tüm basın haberi kullandı

Türk Ajansı Kıbrıs tarafından servis edilen ve sonrasında Kıbrıs’ın kuzey yarısındaki tüm gazeteler ve internet gazetelerinde içinde ekteki cümle de geçen bir haber verildi:

“Tüm dünyada “0” Euro olarak basılan anı paraları Avrupa Merkez Bankası onaylı Fransa’daki bir matbaada orijinal,  filigramlı, hologramlı gerçek Euro kağıtlarına basılıyor ve daha sonra lisans sahibi kişi veya kurumlara gönderiliyor.”

Gölgeli ile ilgili Türkiye’de yayın yapan Sabah Gazetesi’nde daha önce böyle bir haberin çıktığını tespit ettik:

Bahsi geçen haberde, koleksiyoner olduğunu söyleyen Özgür Honaş ve İbrahim Gölgeli’nin, bir şirkete bastırdıkları paraları “Avrupa Merkez Bankası Atatürk portreli euro bastı” diye lanse ettiği bildirildi.

Araştırmamızda, söz konusu banknotların “0 Euro Bank Notes” adlı bir şirket tarafından Fransa’daki Oberthur basım evinde hediyelik eşya olarak tanıtım amaçlı basıldığı ve “0 Euro Bank Notes”‘un EBM (Euro Banknote Memory) isimli lisans sahibi bir şirketin çatısı altında bulunduğu tespit edildi.

Dahası, Avrupa’da bu işi yapan birçok başka şirketin de olduğu öğrenilirken Avrupa Merkez Bankası’nın sıfır Euro değerinde banknot basmadığı da belirlendi.

Öte yandan Türkiye’nin tek teyit mecrası olan teyit.org’de konuyla ilgili çıkan araştırma yazısında şirketin internet sitesindeki “Üretim ve Dağıtım” kısmında şirketin ECB standartlarına göre banknot basımı gerçekleştirdiği, bu nedenle ticari bir marka olarak tescillendiği ifadeleri de bulunuyor. Üretilen hediyelik banknotların boyutunun piyasada bulunan 20 Euro’ların boyutuna eş olduğu da ayrıca belirtiliyor.

Şirketin Avrupa Merkez Bankası’ndan aldığı bir ön onay bulunmuyor

Teyit.org, konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Avrupa Merkez Bankası (ECB) basın departmanına ulaştı. ECB yetkilisi söz konusu şirket hakkında bilgileri olmadığını ve normal şartlar altında bu tip sıfır avro üretimi yapan şirketlerin merkez bankasından resmi bir onay almaları gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası açıklama yapmıştı

Avrupa Merkez Bankası, 19 Nisan 2019’da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Avrupa Merkez Bankası tarafından yasal olarak tanınan tek banknot, Avrupa Sistemi (Eurosystem) tarafından verilen Euro banknotlardır. ‘Hediyelik eşya’ notunun üretimi Avrupa Merkez Bankası tarafından düzenlenmez veya onaylanmaz. Hediyelik Eşya banknotları, orijinal olarak karıştırılmaması için Avrupa Merkez Bankası çoğaltma kurallarına uygun olarak yapılmalıdır.”

Siz de kendi paranızı yaratabilirsiniz

İşinize yaramayan paranız varsa, sizler de buradaki linke tıklayarak istediğiniz parayı yaratabilirsiniz… Sizler için yaptığımız araştırmada, dileyen herkesin bastırabileceği paraların en az 5 bin adet basılabileceğini de tespit ettik.

İyi günlerde kullanmanızı dileriz!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık