EkolojiAndroniki ve Emma yeniden özgürlüğüne kavuştu

Androniki 2020 Aralık ayında Baf açıklarında, Emma ise 2021 Nisan’ında Mağusa denizi açıklarında yaralı halde bulunmuştu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bundan birkaç ay önce denizde yaralı olarak bulunan ve Meneu’daki Deniz ve Su Ürünleri Araştırma Merkezi tarafından tedavi edilen iki deniz kaplumbağası deniz rotalarına geri döndürüldü.

Androniki adı verilen Yeşil kaplumbağa ve Emma adı verilen Caretta Caretta dün Kıbrıs Cumhuriyeti Tarım, Zirai Kalkınma ve Çevre Bakanlığı’nın Life Cyclamen programı ve Life Euroturtles programı görevlileri tarafından özgür bırakıldı.

Androniki 2020 Aralık ayında Baf açıklarında, Emma ise 2021 Nisan’ında Mağusa denizi açıklarında yaralı halde bulunmuştu. İki deniz kaplumbağası Deniz ve Su Ürünleri Araştırma Merkezi’nde gerekli tedaviyi aldıktan sonra doğal deniz ortamlarına iade edildi. Söz konusu Merkez yaralı ve hasta deniz kaplumbağalarını tedavi etmenin yanısıra İlk Yardım Merkezi olarak da hizmet sunuyor.

fafafa

Etkinlikte yapılan açıklamalara göre Meneu’daki Deniz ve Su Ürünleri Araştırma Merkezi tarafından her yıl yaklaşık olarak 10 kaplumbağa tedavi edildikten sonra denize bırakılıyor. Kaplumbağaların çoğunun duyarlı balıkçılar tarafından yaralı halde bulunarak Merkeze teslim edildiği belirtildi. Life Euroturtles programının amacının iki Akdeniz kaplumbağa türü olan Yeşil kaplumbağa ile Cretta Caretta’nın korunması olduğu vurgulandı. Bunun yanısıra bir diğer hedefi de istemeden profesyonel balıkçı ağı ve araçlarına takılan kaplumbağaların yarattığı sorunların giderilmesi.

Life Euroturtles programı çerçevesinde drones aracılığıyla olası deniz kaplumbağası yuvalarının tespit edilmesi ve tespit edilmiş yuvaların korunması gibi başka çeşitli faaliyetler de yer alıyor. Proje AB’nin Life programı tarafından finanse edilmekte. İki kaplumbağanın denize iade edilmesi etkinliğinde koronavirüsle ilgili tüm önlemlere uyuldu.

Hazırlayan: Vula Harana/RİK

Kaynak: Politis

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık